G-mail ile Toplu Mail Gönderme Nasıl Yapılır?

Paylaş!

G-mail ile Toplu Mail Gönderme Nasıl Yapılır?

Toplu mail atma ile ilgili birçok uygulama ve eklenti bulunmasına rağmen, seçeneklerin çoğalması güven sorunlarını da beraberinde getiriyor. Bu gibi durumlarda G-mail’in sahip olduğu ancak pek bilinmeyen, herhangi bir eklenti gerektirmeden birden fazla kişiye mail gönderebilme özelliği tam size göre.

G-mail’in ‘Rehber’ özelliğini kullanarak kendinize dilediğiniz kişilerin içinde bulunduğu bir kişi listesi oluşturabilir ve bu sayede bir iletiyi tek seferde belirlemiş olduğunuz kişi listenize gönderebilirsiniz. Ayrıca aynı yöntemi kullanarak kendinize e-posta grupları oluşturabilir, hızlı ve pratik bir şekilde toplu mail gönderebilirsiniz.

G-mail ile Toplu Mail Gönderme Nasıl Yapılır?

  • G-mail ile toplu mail göndermek için öncelikle bir Google hesabınız olmalı. Google hesabınız ile g-mailinize girdikten sonra solda yer alan menüden ‘Rehber’ seçeneğini seçin.
  • Açılan pencerede solda yer alan ‘Arkadaşlar’ seçeneğini tıkladığınızda karşınıza çıkan listeden e posta atmak istediğiniz kişileri belirleyin.
  • Kişi listenizi henüz oluşturmadıysanız, ‘İçe aktar’ seçeneğini kullanarak e posta adreslerini rehberinize ekleyebilirsiniz.
  • Arzu ederseniz yukarıda bulunan ‘Gruplar’ seçeneğini kullanıp, seçtiğiniz kişileri dilediğiniz gibi adlandırabileceğiniz bir e posta grubuna dönüştürebilirsiniz.
  • Oluşturduğunuz gruba tıkladığınızda kişilerinizin tümünü seçerek ‘E posta gönder’ seçeneğini tıklayın. Böylelikle iletiniz tek tuşla belirlemiş olduğunuz gruba gönderilmiş olur.
  • Eğer ileti gönderdiğiniz kişilerin iletileri görmemelerini ya da birbirlerinden habersiz olmalarını istiyorsanız, e posta alıcılarını ‘CTRL + A’ tuşları ile seçip, ‘CTRL + X’ ile keserek kopyalayıp, ‘Bcc’ satırına ‘CTRL +V’ tuşlarını kullanarak yapıştırabilirsiniz. Böylelikle gönderdiğiniz e posta adresleri alıcılar tarafından görülemez.
  • Bir önceki maddede belirtilen işlemi ‘Bcc’ satırı yerine ‘Cc’ satırına uygulamanız halinde, e posta gönderdiğiniz tüm kişiler, mesajın gönderildiği her kişinin e posta adresini görür.
  • G-mail ile toplu mail gönderme hizmeti, diğer tüm hizmetlerde olduğu gibi ücretsizdir.