Google Chrome’dan Şifre Güvenliği Tespiti

Paylaş!

Google Chrome’dan Şifre Güvenliği Tespiti. Google firması, bugün yayınlanan Chrome uzantısı Password Checkup ile kullanıcılara şifrelerinin ne kadar güvenli olduğu hakkında uyarı verecek. Google firmasının yeni eklentilerinden bir tanesi olan ve Chrome tarayıcısına entegre edilerek bugün yayınlanan Password Checkup uzantısı, kullanıcıların girmiş oldukları kullanıcı adı ve parola kombinasyonuna göre güvenlik uyarısını devreye sokacak.

Google firmasından gelen açıklamaya göre, veri açığı hatalarından ötürü ortaya çıkmış olan 4 milyar kişiye ait kimlik bilgisi ortalıkta geziyor. Bu durumun önüne geçmek için çalışmalara başlayan firma, Password Checkup adını verdiği bir uzantı geliştirdi. Eğer ki bu uzantı, güvenliksiz bir şifre belirlerse kullanıcıyı bilgileri değiştirmesi konusunda uyaracak. Oldukça kullanışlı bir uzantı gibi görünse de kullanıcıların kafasında Google firmasının bunu nasıl görebildiği sorusu mevcut. Şirketten gelen açıklama ise bu kişisel bilgilerin asla paylaşılmayacağı yönünde. Kafalarda oluşabilecek güvenlik sorunsalına ilişkin firma tarafından bir blog yazısı paylaşıldı.

Kafaları Karıştıran Google Uzantısı

Google firması tarafından yapılan açıklama doğrultusunda, firma uzantının kullanıcı adını ve şifreyi Google üzerinden veri ihlallerine bakarak arayacağı bilgisi verildi. Bu arama işlemi esnasında güvenli olmayan kullanıcı adının ve şifrenin her hangi başka bir şahıs ile paylaşılmayacağı konusunda da direktif veren Google firması, bu uzantı için çoklu karma kontrolü adı verilen bir tekniğin kullanıldığını da açıklamasında dile getirdi.

Şirket tarafından uzantının davaya söz konusu olabileceği yönünde gelen açıklamada, kullanıcılar için çok fazla sorun yaşatmayacağı için bu durumun ekarte edildiği de belirtildi. Uzantı tarafından zayıf şifrelemeler konusunda sürekli olarak bir uyarı sistemi olmayacağı ve kullanıcının sıkılmayacağı garantisi verildi. Bu uzantının asıl işinin güçlü parolalar ile olduğunu söyleyen şirket yetkilileri, Chrome kullanıcısı olmayanların ya da bu tarayıcıyı kullananların alternatif güvenli şifre protokollerini deneyebileceklerini de belirttiler.

Google tarafından geliştirilmiş olan Password Checkup uzantısının yanı sıra, kullanıcı adı ve şifre kombinasyonuna dayalı olarak şifrenizin ne kadar güvenli olduğunu Havel Been Pwned üzerinden kontrol edebilmeniz mümkün. Firmanın yeni uzantısı bugün itibari ile kullanıma açıldı.