Süper Bilgisayar Yapay Zeka Rekoru Kırdı

Paylaş!

Süper Bilgisayar Yapay Zeka Rekoru Kırdı. Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti tarafından oluşturulan süper bilgisayar, yapay zeka işleminde rekor hıza ulaştı. Nvidia ve Google mühendisleri de bu projede yer aldı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan bir çok teknoloji firması, teknoloji ürünü olan yapay zeka üzerine çalışmalarını sürdürüyor. Özellikle Facebook ve Google’un son dönemde yapay zeka alanındaki çalışmaları oldukça arttı. İki firma da birbirinden daha zeki yapay zekalar üreterek kullanabilmenin peşinde.

27 Bin Grafik İşlemcisi Kullanıldı

Rekor kıran yeni proje ise Tennessee’deki küçük bir tesiste geliştirildi. Summit ismi verilen süper bilgisayar, bütün diğer yapay zekalardan daha hızlı işlem yapabilme yeteneğine sahip. Bu sistemi kurmak için tam 27 bin grafik işlemci kullanıldı. Derin öğrenme algoritması bulunan yapay zeka, bu grafik işlemcilerinin gücünü kullanmaktadır.

Projede görevli bulunan Nvidia mühendisleri, bu 27 bin kartın uyumlu bir şekilde çalışmasından sorumlu oldu. Yapay zeka için TenserFlow kurulumunu Google’den gelen mühendisler gerçekleştirdi. Google mühendisleri gelişmesinde katkıda bulundukları yapay zekayı, kendi firma içi sistemlerine entegre etmeyi planlıyor.

Summit, Normal Yapay Zekadan Farklı

Summit adlı süper bilgisayar, alışılmış yapay zeka ağlarından farklıdır. Onlar gibi dağınık veri merkezleri üzerinde bulunmuyor. Summit’de Bütün sistem bir arada bulunuyor. Sistemin kapladığı boyut da oldukça geniştir. Summit, yaklaşık olarak iki tenis kortu büyüklüğüne sahip alanı kaplıyor.

Yapay zekanın amacı iklim değişikliğinin etkilerini daha önceden hesaplamak ve olası afetleri öngörmektir. Yapay zekanın bunu yaparken temiz enerji kullanıp kullanmadığı ya da ne kadar enerji harcadığı bilinmiyor.

Gerçeğe En Yakın Tahminler

Google gibi bir çok firma, kendi yapay zeka kullanımı için özel çipler üretmeye başladı. Google’ın bin yapay zeka çipi içeren podları, 100 petaflopluk kapasiteye sahip olacak. Bu işlem hızı, Summit’in hızının 10’da 1’i demek oluyor. Summit benzeri yapay zekaların kullanımı zaman içerisinde artış gösterecek. Bir asırlık iklim tahmini yapmak mümkün olabilse de bunu hava olaylarıyla birlikte yapabilmek basit sistemler için imkansızdır. Lawrence Berkeley’den Prabhat, 100 yıllık bir YouTube videonun var olduğu düşünülürse, içinde bulunan bütün kedi ve köpekleri elle sayamak mümkün değil diyerek sistemin işlevini özetle açıklıyor.

Derin öğrenme algoritmalarına sahip olan yapay zekaların, süper bilgisayarlar olarak bilinen cihazlarda kullanılması oldukça yeni bir yöntemdir. Kaliforniya Üniversitesi’nden Michael Pritchard, iklim değişikliği ile mücadele edebilmek için bu sistemin doğru zamanda geldiğini söyledi. Profesöre göre bu konuda normal şartlarda hesaplama yapılamayacak bir noktaya gelinmişti.

Pitchard’ın ekibi geçen yıl yaptıkları çalışmalarda kullanan bilgisayarların tahminlerinde daha gerçeğe yakın bulutlar oluşturduklarını ortaya çıkarmıştı. Bu da demek oluyor ki değişen yağmur döngülerinin belirlemek mümkün olabilecek.