Wi-Fi Ağınızı Kullananları Görme ve Engelleme

Paylaş!

Wi-fi ağınızı tanımladıktan sonra mutlaka şifre belirlemek gerekir. Şifre belirlenmemesi halinde sayısız cihazdan erişim sağlanır ve bu da sizin bile hizmetten yararlanmanızı engeller. Şifre belirlemenize rağmen bazen yine de bazı kullanıcıların Wi-fi ağınızdan yararlanmasını istemeyebilirsiniz. Bunun için ağınızdan kimlerin yararlandığını bilmeniz gerekir. Ardından da istemediğiniz kullanıcıları engelleyerek sorunu çözebilirsiniz. W-fi ağınızı kullananları görme ve engelleme işlemi basamakları takip ederek kolaylıkla yapılabilir.

Nasıl Wi-Fi Kullananları Görebilirsiniz?

Wi-fi ağınızdan kimlerin kullanımda olduğunu görmek için modem ayarları seçeneğine ilerlemeniz gerekir. Kullanıcıların sayı olarak sandığınızdan daha fazla olduğunu anlamanıza neden olacak ilk belirti ani şekilde internetinizin yavaşlamasıdır. İnternet kotanızın size yetmez hale gelmesi de aynı şekilde şüphelenmenize neden olmalıdır. Şifre olmasına karşılık şifrenizin yeterince karmaşık olmaması çözülmesine neden olmuş olabilir. Modem ayarlarından bağlı cihazları bir isim veya numarasal isimler ile anlayabilirsiniz. Adres olarak isimlendirmek daha doğru olacaktır.

Wi-Fi Ağını Kullananlar Nasıl Engellenir?

İlk olarak şifrenizin kolay ve çözülebilir olması ağınızdan yararlananların sayı olarak fazla olmasına neden olacaktır. Bunun için şifrenizin daha karmaşık olması gerekir. WPA2 güvenliği oluşturmanız da ağınıza ek olarak bir güvenlik daha sunacaktır. Bu sayede başkaları tarafından kullanılmasını engelleyebilirsiniz. Rakam, isim ve harflerin birleşmesinden oluşan mümkün olduğunca uzun ve kafa karıştırıcı şifreler belirlemeniz önerilir.

Diğer Yollar Nelerdir?

Wi-fi ağınıza bağlananların IP adresleri de bulunur. Yönlendiricileri üreten firmalar genelde giriş veya admin şeklinde ilk girişler için isim oluştururlar. Bunu bilen birisi kolaylıkla ağınıza erişebilir. Bunun için değiştirmeniz önerilir. En etkin yol olarak ise yönlendiricinizin SSID’sini gizli duruma getirmeyi seçebilirsiniz. Bu durumda ağınız manuel olarak şifre girilmesini zorunlu tutacaktır.