Telefon Açıkken Kapalıymış Gibi Gösterme Yolları

Paylaş!

Akıllı cep telefonlarının bireylerin hayatlarına dahil olmaları ile beraber, her alanda olduğu gibi gizlilik alanında da bir çok gelişme yaşanmıştır. Bu gelişmelerden bir tanesi ise kullanıcıların belirli bir kişi tarafından gelen aramaları açmak istememeleri doğrultusunda, telefonlarını sanki kapalıymış gibi göstermeleridir. Telefon açıkken kapalıymış gibi gösterme yolları ise birçok farklı etmen tercih edilerek hayata geçirilebilir.

Arama Yönlendirme Özelliği

Telefon açıkken arayan kişiye sanki kapalıymış gibi gösterme yollarından bir tanesi arama yönlendirme işlemidir. Numara yönlendirmesi yapılarak kendisine gelen aramayı başka bir cihaza yönlendirebilen kullanıcı, bu işlemi Turkcell hat üzerinden yapabilir. Turkcell sitesine şifre ile giriş yapılarak hesap bölümünde yer alan “Çağrı Ayarlarım” kısmına girilir. Ulaşılabilirlik sekmesi altında bulunan “Arama Yönlendirme” kısmında yönlendirme işlemi yapılacak olan cep telefonun yazılması halinde, bireye ulaşım sağlayamayan kişi başka birini otomatik olarak arar.

CIA Programları

Bireyin kendisine gelen numaraları engelleyebilmesi için kullanılan CIA programları, rehbere direk olarak erişim sağlandığı için her ne kadar tercih edilmese de, söz konusu cihazın kapatılması olduğu zaman kullanıcıların cihazlarına yükledikleri uygulamalardır. Numara engelleme işlemini yaparak bu kişiden gelen aramaların direk meşgule düşmesi sağlanır. Bu durum da karşıdaki kişiye cihazın kapalı olduğu düşüncesini verir. Telefon açıkken kapalıymış gibi göstermenin yollarından bir tanesi olan CIA programları, uygulama marketleri üzerinden cihazlara indirilebilir.

Kod Kullanımı

Numara engelleme işlemini yapabilmek için tercih edilebilecek yöntemlerden bir tanesi de kod kullanımıdır. Bir dönem hemen her cep telefonunda ve operatörde yer alan kod kullanımı, hala aktif olan bir seçenek olarak değerlendirilebilir. Kod işlemini kullanarak cihaz açıkken arayan kişiye kapalıymış gibi gösterebilmek için, #35*0000# işleminin uygulanması gerekir. Bu işlemi devre dışı bırakabilmek adına, arama kısmına *35#0000# kodunun girilmesi söz konusu olur. İlk kodun çalışmaması durumunda, **21*029200177# kodu da cihazın kapalıymış gibi gösterilmesine yardımcı olur. Bu kodun devre dışı bırakılması için ise #21# şeklinde giriş yapılması yeterlidir. Cep telefonunu kapalıymış gibi gösterebilmek için bu yöntemlerden birinin tercih edilmesi gerekir.