Telefon Saati Geri Kalıyorsa İşte Çözümü

Paylaş!

Kış saatinde meydana gelen belirli düzenlemelerden dolayı ülkemizde saat konusunda belirli değişiklikler yapıldı. Bu durumda doğrudan akıllı telefonlarda etkili olmaya başladı. Yaşanılan sorunla ilgili telefon saati geri kalıyorsa işte çözümü ile alakalı yapılacaklar sayesinde sorun kısa sürede ortadan kaldırılmaktadır. Telefonlarda yaşanan saatin geri kalma durumu sadece kış saati ile alakalı olarak da yaşanmamaktadır.

Telefon Saatinin Geri Kalmasının Nedenleri

Telefon saatinin geri kalmasının ilk ve en önemli nedeni kış saati uygulamasının yeniden düzenlenmiş olmasıdır. Akıllı telefonlar bu özelliği güncelleyecek şekilde ayarlanmadığından dolayı saat dilimi konusunda ülkemizde yaşayan kişilerin belirli güncellemeleri gerçekleştirmesi gerekmektedir. Kullanıcıların telefonları hala kış saati uygulaması modunda ise güncel zaman konusunda karmaşa yaşanması doğaldır. Saatin geri kalmasının ikinci bir nedeni de sıklıkla görülmese de telefonlarda meydana gelen casus yazılım ve virüslerdir. Telefona bulaşan casus yazılımlar günlük saat dilimi göstergelerinde değişikliğe neden olabilmektedir.

Kış Saati Kaynaklı Sorunun Düzeltilmesi

Telefonun saatinin geri kalması ile alakalı sıkıntılar gerçekleştirilecek küçük adımlarla kolaylıkla güncel hale getirilmektedir. Bunun için öncelikle otomatik saat özelliğinin kontrolünün sağlanması gerekmektedir. Sonrasında ise telefonun ayarlar bölümüne giriş yapılıp burada bulunan sistem ayarları sekmesinde yer alan tarih ve saat kısmına dokunmak gerekmektedir. Daha sonra ise karşımıza çıkan otomatik saat dilimi ve otomatik saat ayarları kısımlarında işaretli kısımların olduğu görülmektedir. Bu işaretlenmiş olan kısımların kaldırılması telefondaki saatin geri kalma durumunun düzelmesine neden olmaktadır. Son adım olarak ise saat dilimi bölümünün güncellenmesi gerekir. Güncellenecek saat diliminin de Minsk GMT +3:00 yapılmalı ve işlem tamamlanmalıdır. Yapılan tüm bu işlemler sonrasında telefondaki saatin geri kalma durumu giderilmektedir.

Casus Yazılım Kaynaklı Sorunun Giderilmesi

Telefon saatinin geri kalması casus yazılımlardan dolayı da meydana gelebilmektedir. Bu sorunun çözümü için ilk yapılacak casus yazılım tehdidinin ortadan kaldırılmasıdır. Bunu gerçekleştirebilmek virüs programları sayesinde olmaktadır. Telefona yüklenecek virüs programı sayesinde casus yazılım ile alakalı tarama yapılmakta ve ortadan kaldırılabilmektedir. Casus yazılım tehdidi ortadan kalktıktan sonra saat dilimi daha öncesinde anlatıldığı gibi yeniden ayarlanmakta sıkıntı ortadan kalkmaktadır.