UDID Kaydı Nedir? Nasıl Yapılır?

Paylaş!

Unique Device Indentifier adı ile bilinen ve Apple cihazlarına özel olarak verilen 40 hanelik bir koddan oluşan UDID, uygulama geliştiriciler tarafından kullanılmaktadır. Apple Developer Center’a kendi kayıtlarını yaptırmaları halinde uygulamalarının bulunabilmesine yarayan bu kod, her geliştiriciye toplamda 100 kez kayıt yapma imkanı verir. UDID kaydı nedir? Nasıl yapılır sorusuna cevaben Apple firması tarafından açıklanmış olan adımların takip edilmesi gerekir.

Cihazın UDID Numarasını Bulma

IOS cihazın UDID numarası, cihazın iTunes uygulamasına bağlanılması ya da App Store üzerinden bu numarayı görmeye yarayan uygulamalardan birinin indirilmesi ile bulunabilir. iTunes kullanılarak UDID numarasının bulunabilmesi adına, üst menüden özet alanına giriş yapılarak açılan ekranda cihazın seri numarası üzerine tıklanır. Seri numarasının yer aldığı alan UDID olarak değişmekte ve kullanıcıya 40 haneli bir kod olarak gözükmektedir. UDID numarasının öğrenilmesi ile beraber Apple Developer Center’a kayı işlemi yapılabilir.

UDID Kaydını Yaptırma

UDID kaydının yapılabilmesi için öncelikli olarak bir IOS geliştiricisinin bulunması gerekir. App Store içerisinde uygulaması bulunan her şirket ya da kişi, aynı zamanda bir uygulama geliştiricisi olarak anılır. UDID kaydını da ancak bu kişilerin yapabilmeleri mümkün olur. İnternet ortamında birçok kişi, yeni bir uygulama çıkaracağı zaman, geliştirici hesabını satın alarak kayıt yaptırabilmektedir. Bu nedenle UDID kaydı, IOS uygulamalarında geçerli olan bir kayıt sistemi olup, 100 adet ücretsiz kayıt yapılmasına izin verilir.

Beta Sürümünü Yükleme

UDID kaydının yapılması ile beraber beta sürümünün yüklenmesi gerekir. Beta IOS sürümünün yüklenebilmesi adına mutlaka iTunes kullanımının yapılması söz konusu olur. Kurulum dosyasının bilgisayardan indirilmesi halinde, iTunes’a bağlantısının kurulması gerekir. Eğer Mac cihaz kullanılıyor ise klavye üzerinde yer alan Alt tuşuna basılarak Geri Yükle butonuna tıklanması ve dosyanın gönderilmesi ile işlem tamamlanmış olur.

İlk yüklemenin yapılması ile beraber, beta güncellemelerinin OTA üzerinden gerçekleştirilmesi önemlidir. UDID kaydının yapılması sonucunda geliştirilmiş olan bet sürümünün de iTunes’a yüklenmesi halinde oyun indirmeye açık bir hale gelir. Uygulama geliştiricisinin App Store üzerindeki kaydı da ilk uygulaması itibari ile başlamış olur.