Telefonunuz Parmak İzini Okumuyorsa Ne Yapmalısınız?

Paylaş!

Günümüzde, akıllı telefon kullananların sayısı bir hayli fazladır. Zengin ve sürekli gelişen özellikleriyle akıllı telefonlar, kullanıcıların hayatını kolaylaştırmaktadır. Çoğu akıllı telefonun sahip olduğu bir özellik, parmak izi tanıma özelliğidir. Parmak izi tanıma özelliği sayesinde, akıllı telefon daha güvenli ve kişisel bir hale gelir. Zaman zaman, telefonun parmak izi okuyucusu, parmak izini okuyamayabilir. Bu durum kullanıcıları endişelendirir ve çözüm arayışına iter. Peki, Telefonunuz parmak izini okumuyorsa ne yapmalısınız? İşte cevapları:

1-Parmakların Ve Parmak İzi Okuyucusunun Temiz Olması

Akıllı telefonlardaki parmak okuma özelliği oldukça hassastır. Parmak izi okuyucuları, parmaklarda bulunan toz, kir ve ıslaklıktan ötürü parmak izini algılayamayabilir. Bu yüzden parmak izi okuma özelliğinin çalışmaması durumunda, emin olunması gereken ilk şey parmakların temiz ve kuru olduğudur. Parmaklar gibi parmak izi okuyucunun da temiz olduğundan emin olunmalıdır. Parmak izi okuyucu, tozlu, yağlı veya ıslak ise parmak izini okumaması oldukça normaldir. Bu gibi durumlarda, kuru ve yumuşak bir bez ile parmak izi okuyucu nazikçe temizlenmelidir.

2-Başka Bir Parmağın İzini Kaydetmek

Kullanılan teknolojiye göre, her telefonun parmak izi okuma gücü farklıdır. Örneğin bazı telefonlar, soğuktan kurumuş bir parmak ucunun izini, parmak izi kayıtlı olmasına rağmen algılayamaz. Bu gibi durumlarda, uzun uğraşlara rağmen telefon parmak izini okumuyorsa, kayıtlı parmak izini hafızadan silmek ve farklı bir parmağın izini kaydetmek çözüm olabilir.

3-Telefonu Yeniden Başlatmak Veya Yeniden Kurmak

Bazen sistemsel bir hatadan ötürü geçici olarak, akıllı telefon parmak izini algılamayabilir. Bu gibi durumlarda telefonu yeniden başlatmak çözüm olabilir. Eğer telefonun yeniden başlatılmasına rağmen sorun devam ediyorsa, telefonu sıfırlayıp yeniden kurmayı denemekte faydalı olabilir.