Gmail Şifresi Nasıl Sıfırlanır?

Paylaş!

Gmail, hızlı ve pratik haberleşme yollarından biri olan e-posta hizmetleri arasında en çok tercih edilen araçlardan biridir. Ancak, diğer e-posta hesapları gibi Gmail hesapları da dijital güvenlik açısından çeşitli riskler taşıyor. Bu nedenle, güvenlik amacıyla Gmail hesabınızın şifresini belirli periyotlarla değiştirmek de fayda vardır. Birçok kişinin mecbur olmadıkça değiştirmediği gmail şifresi nasıl sıfırlanır? Bu konuda işinize yarayacak pratik bilgileri yazımızın devamında okuyabilirsiniz

Dolandırıcılar Gmail Şifrenizi Ele Geçirebilir

Dijital ortamda kullandığınız e-posta hesabınıza, dolandırıcı kişiler farklı şekillerde erişim sağlayabilir. En çok yapılan dijital saldırıların başında, dolandırıcılar tarafından kullanıcı adı ve şifrenizi sahte internet sayfalarına girilmesinin istenmesi şeklinde yapılan kimlik avı geliyor. Bu internet sayfaları ilk bakışta güvenilir gibi gelebilir. Ancak, bu sayede dolandırılma ihtimaliniz çok yüksektir. Diğer bir dolandırma şekli ise, farklı sosyal medya veya e-posta hesaplarınız ile aynı şifreyi kullandığınız zaman Gmail hesabınızın çalınması şeklinde gerçekleşebilir. Çünkü, sosyal medya hesaplarınızdan birine ait giriş bilgilerinizin sahtekarların eline geçmesi halinde, Gmail hesabınız da bu kişiler tarafından kolayca ele geçirilebilir. Bu nedenle Gmail şifresini sık sık değiştirmeniz ve sosyal medya hesaplarınızdan farklı bir şifre ile kullanmanız en doğru olandır.

Gmail Şifresi Nasıl Sıfırlanır?

Gmail şifreniz normalde Google hesabınızın şifresi ile aynıdır. Sıfırlamak için, öncelikle oturum açın ve sağ üst köşede bulunan hesabınıza ait simgeyi tıklayın. Daha sonra ise Google Hesabı ikonunu tıklayın. Solda yer alan listeden Güvenlik basamağına tıklayın. Burada; adınız, doğum gününüz, cinsiyetiniz ve yüklediyseniz profil fotoğrafınızın bulunduğu ayrıntılar görebilirsiniz. Gmail şifrenizi sıfırlamak amacıyla “Şifre” sekmesini tıklayın. Kimliğik doğrulaması yapmak için şu an kullandığınızı şifreyi girin. Daha sonra sizden iki defa girmeniz istenen yeni şifrenizi girin. Parolanız en az 8 karakter uzunluğunda olmalı, eş ve çocuklarınızın ismi ile doğum tarihiniz gibi kolay tahmin edilebilecek bir bilgi olmamalıdır. Daha güçlü bir parola oluşturmak isterseniz LastPass veya 1Password gibi şifre depolama eklentilerini de kullanabilirsiniz.

Gmail Şifresi Niçin Sıfırlanmalıdır?

Gmail hesabı, gelen kutunuzda önbelleğe alınan arşivlenmiş iletiler ile finansal ve kişisel bilgiler için geniş bir depolama görevi görüyor. Kimlik, banka, adres ve telefon numaraları gibi size özel bilgiler önceden giriş yaptığınız takdirde Gmail hesabınızda depolanır. Bundan dolayı, herhangi bir şekilde Gmail hesap bilgilerinizin çalındığından şüphe duyuyorsanız ya da uzun zamandır Gmail hesabınızı güncellemiyorsanız hesabınızı ve kişisel bilgilerinizi korumak maksadıyla Gmail hesabınızın şifresini en yakın zamanda sıfırlamanız gerekir.