Trump Teknoloji Devlerini Beyaz Saray’a Davet Etti

Paylaş!

Trump Teknoloji Devlerini Beyaz Saray’a Davet Etti. ABD Başkanı Donald Trump, ülkenin teknoloji alanındaki geleceğini tartışmak için, teknoloji devleri ile Beyaz Saray’da bir araya geliyor. Trump, Google, IBM, Microsoft ve Qualcomn gibi şirketlerin yetkililerini Beyaz Saray’a davet etti. Toplantıda, 5G ve yapay zeka gibi konuların ele alınacağı tahmin ediliyor. Bununla beraber, ülkenin teknoloji konusunda hangi adımları atması gerektiği ve yol haritasının ne olması gerektiği konuları da toplantıda ele alınacak.

Trump Buzları Eritecek mi?

ABD Başkanı Donald Trump sivri diliyle bilinen bir siyasetçi. Onun eleştirilerinden teknoloji devleri de nasibini almışlardır. Trump, Google’ı sahte sonuçlar vermekle suçlamıştı. Trump, bu teknoloji firmalarının kendisine karşı olduğunu ve sonuçları kasıtlı olarak değiştirdiğini, düşünüyor. Teknoloji devlerine negatif bir gözle bakarken, Beyaz Saray’da yapılacak olan bu toplantı, aradaki buzların eriyebileceğini düşündürttü. Ancak, toplantıya, Trump’ın katılmayacağı, sadece kısa bir süre bulunabileceği belirtiliyor. Teknoloji şirketlerinin yetkilileri ile Trump’ın, üvey oğlu ve aynı zamanda danışmanı olan, Jared Kushner, Ivanka Trump, kızı ve Beyaz Saray yetkilileri görüşecek.

Beyaz Saray’a Hangi Şirketler Davet Edildi?

Teknolojinin çok hızlandığı bir dünyada yaşıyoruz. Teknolojiye yön veren büyük şirketlerin pek çoğuna ABD, ev sahipliği yapıyor. Söz konusu toplantıda, geleceğin teknolojisinin nasıl olması gerektiği ve bu konuda hangi yatırımların yapılması gerektiği konuları ele alınacak. Teknoloji denince akla gelen, Microsoft, Google, IBM, ve Qualcomm, Oracle gibi firmalar ile MIT üniversitesinden temsilciler toplantıya davet edildiler. ABD, teknoloji devlerinin ev sahipliğini yapan ülke olmakla beraber, bu ilişki çoğu zaman sorunsuz yürümüyor. Beyaz Saray’ın kısıtlamaları zaman zaman taraflar arasında tansiyonun yükselmesine neden oluyor.

Toplantıda Neler Konuşulacak?

Teknolojiye yön veren dev şirketler, ABD Başkanı tarafından Beyaz Saray’a davet edildiler. IBM, Google, Microsoft, gibi firmalarla, ülkenin teknoloji yatırımları konusunda fikir alışverişi yapacaklar. Konuşulacak konular arasında, kablosuz 5G teknolojisi, kuantum bilgisayarları gibi konular konuşulacak. Bunun yanı sıra, geleceğe büyük ölçüde şekil vermesi beklenen, yapay zeka konusunun da Beyaz Saray’daki toplantıda ele alınması bekleniyor. Bu toplantıda, genel olarak, Amerika’nın teknoloji alanında egemenliğini sürdürmesi için neler yapılabileceği konuşulacak.