Elon Musk, SEC’e Ağır Konuştu!

Paylaş!

Elon Musk, SEC’e Ağır Konuştu! Tesla marka araçların CEO’su, dünyaca ünlü bir yatırımcı olarak bilinen Elon Musk, her açıklaması ve her davranışı ile sosyal medyada ve basında yer almayı başarıyor. Musk, geçtiğimiz günlerde sektör içerisini karıştıracak olan yeni bir açıklamaya daha imza attı ve bu sefer hedefinde kendisini Tesla Yönetim Kurulu Başkanlığı’ndan eden SEC vardı. Menkul kıymetler ve döviz komisyonu olarak bilinen SEC’e saygı duymadığını açıklayan Elon Musk, yabancı basında geniş bir yer buldu.

Geçtiğimiz Pazar gününde 60 Minutes programına konuk olan ve kendisine yöneltilen soruları her zaman olduğu gibi büyük bir açıklıkla cevaplayan yatırımcı Elon Musk, oldukça dikkat çeken açıklamaları ile programı en üst seviyelere taşıdı. Pek çok farklı konu üzerinden soruları cevaplayan yatırımcı, ABD’de borsa piyasasının denetimini yürütmekte olan SEC için yöneltilen sorulara deyim yerinde ise açtı ağzını yumdu gözünü.

“SEC’e Saygı Duymuyorum!”

Kendisine yöneltilmiş olan ve SEC davası ile ilgili görüşlerini dile getirmesi istenen soruya ilişkin olarak SEC’e saygı duymadığını söyleyen ünlü girişimci, geçtiğimiz Eylül ayında bir tweet sebebi ile SEC kurumuyla davalık olmuştu. 20 milyon dolar değerinde bir cezaya ve en az 3 yıl olmak kaydı ile Tesla Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine veda etmek zorunda kalan Elon Musk, SEC ile anlaşma yapmıştı. Davanın sebebi olarak Elon Musk’ın atmış olduğu bir tweet olarak gösterilmişti.

Şirket hisselerinin değer kaybetmesine neden olan bir tweet atmak suçu ile hakkında dava açılan Musk için davaya gerek olmadan SEC ile anlaşma sağlaması o dönem adına yeterli olmuştu. Yeni yönetim kurulu başkasının kendisine göz kulak olması için mi atandığı sorusuna durumun görünenin ötesinde olduğu konusunda üstü kapalı bir yorum getiren Elon Musk, SEC ile ilgili soruya ateş püskürdü. Yeniden yönetici koltuğuna oturması için önünde 3 yıllık bir süre olan Musk’a bu göreve tekrar gelip gelmek istemediği sorulduğunda ise ünlü girişimci kendi şirketi içerisinde hiç bir unvanı olmamasını istediğini açık bir şekilde belli etti.