Ünlü Araştırmacılardan Yeni Bir Buluş

Paylaş!

Ünlü Araştırmacılardan Yeni Bir Buluş.Maddenin halleri denilince akla ilk gelen katı, sıvı ve gaz halidir. Bunlar ilk olarak akla gelse bile maddenin başka bir hali daha var. Plazma hali üzerinde geniş araştırmalar yapan bilim adamları, ilk defa sıvı bir metali plazmaya dönüştürmenin yolunu keşfederek gündeme geldi. Araştırmacı insanlar sıvı bir metali plazmaya dönüştürecek bir seçenek iddiası ortaya attı.

Sıvı Metal Plazmaya Dönüştü

Plazma; elektrik enerjisini basit bir şekilde ileten, serbest hareket eden elektron ve iyonlardan oluşan bir yapıya sahip olan bir maddedir. Dünya üzerinde çok fazla bulunmasa da gözle görülen evrendeki maddelerin çoğunu bu plazmalar oluşturur. Benzer şekilde suni olarak da plazma oluşturulması mümkündür. Örnek vermek gerekirse; geçmiş dönemlerde ‘plazma televizyon’ olarak bildiğimiz TV ekranları, elektronların parlak görünüm prensibine dayanarak çalışır.

Rochester Üniversitesi’nin Lazer Enerji Laboratuvarı’ndaki (LLE) ünlü bilimciler, dünyada ilk kez bir sıvı metali plazmaya dönüştürme konusunu ve yoğunluk içeren bir sıvının plazma durumuna dönüşmesi ile ortaya çıkan sıcaklığı izlemenin bir yolunu buldular.