Usb Belleklerde Yazma Koruma Hataları Nasıl Giderilir?

Paylaş!

Hazırlanan iş ya da özel dosya yâda belgelerin bir dosya yardımı ile daimi yanınızda olması gereken durumlarda usb bellekler her zaman bu işlevi görebilmekte ve ihtiyaç duyulduğunda o bilgi ve belgelere ulaşmak için önemli araçlar arsında yer almaktadır. Tüm işlemlerden sonra, dosya ve belgeleri usb belleğe aktarılmak istendiğinde bazen diskler hata vermektedir. Bu hataların en çok karşılaşılanlar arasında, yazma ve koruma hatası olmasıdır. Bu sorunun çözümü içinde, birçok kişi araştırma yapmaktadır. Bu usb belleklerde yazma koruma hataları nasıl giderilir? İçin alternatif bir çok çözüm yöntemi bulunmaktadır. Bunları deneyerek sorundan tamamen kurtulmamız mümkündür.

Usb de Oluşan Yazma ve Koruma Hataları Nasıl Giderilir?

Öncelikli olarak, usb belleğimizi bilgisayarımıza taktıktan sonra usb bellekler için üretilmiş olan virüs programları ile taratarak sorunu halledebiliriz. Bazı virüs yazılımlar us belleklere bulaştıklarında, usb belleğinizi kullanılmayacak duruma getirebilmektedir. Diğer yöntemler ise, usb belleğimizin içerisindeki boyutunun saklamak istediğimiz belge ve dosyaları saklayacak kapasitede yeri olup olmadığını kontrol etmek, bazı usb belleklerde, gövde kısmında anahtar bulunmaktadır. Bu anahtarlar kapalı konumda iken usb belleğin yazmaya karşı koruması için tasarlanmış olması nedeni ile dışarıdan dosya alışveriş yapılmasına engel olmaktadır. Dosya kontrol işlemleri de yapılması gerekmektedir. Bazı dosyalar salt okunur biçimde olmaktadır. Bu durumda, taşınma ve silinmek istediğinde işlemlerinizin başarısız olmasına neden olmaktadır. Diğer yöntem ise, usb belleğimizi bilgisayarımıza taktıktan sonra cmd komutu ile usb belleğinizin ana dizinine diskpart komutu ile ulaşarak attributes disk clear readonly komutunu vererek belleğimizi tamamen salt okunur dosya niteliklerini kaldırabiliriz. Tüm bu işlemler netice almamızı sağlamadı ise son olarak, usb belleğimizi biçimlendirmek olacaktır.

Tüm Bu İşlemleri Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bu işlemleri yapmadan önce alabiliyorsak usb belleğimizin içerisindeki bilgilerin yedeğinizi almamız gerekir. Oluşabilecek sorunlarda verileri geri getirme şansınız olmayabilir yâda usb belleğiniz tamamen kullanılmaz hale gelebilir.