Volkswagen ID Life : Yeni Elektrikli Araç Konsepti

Paylaş!

Küresel ısınma ve azalan kaynaklarla birlikte dünyada birçok ülke tüketimini azaltmaya ve sürdürülebilir kaynaklara yönelmeye başladı. Hükümetlerin çevreye verilen zararı en aza indirmek için her geçen gün farklı kararlar aldığını, toplumları çevreyi ve doğamızı korumaya yönlendirdiğini görüyoruz. Özellikle Avrupa Birliği’nin çevreyi korumaya ve karbon salınımını azaltmaya yönelik hamlesi olan dizel ve benzinli araçları azaltarak 2035 sonrası tamamen yasaklamayı düşünmesiyle beraber elektrikli araç sektörü hareketlenmeye başladı. Volkswagen ID Life serisi elektrikli araçları ile bu hareketi hızlandırıyor.

Volkswagen ID Life Münih’teki fuarda görücüye çıktı.

Günümüzde birçok araba markasının kendi elektrikli araçlarını üretmesi ancak henüz yeni yükselen trend olmasından ve elektrikli araç istasyonlarının her yerde ulaşılabilir olmamasından kaynaklı elektrikli araç fiyatlarının makul derecelerde seyretmediğini görüyorduk. Volkswagen bu görüşü kırarak yeni konsept araçları ID Life’da en uygun fiyatlı elektrikli araç deneyimini kullanıcalarına sunacağını bildirdi.

Haftasonu Almanya’nın Münih şehrinde düzenlenen konferansta Volkwagen, küçük, dört kapılı ama alışılmışın dışında sevimli bir görünüşe sahip ID Life araçlarını tanıttı. 2025’e kadar satışa sunulması beklenmeyen aracın son hali en az 2023 yılına kadar netleşmeyecek gibi görünüyor.

2025 Yılında 20 Bin Euro

Volkswagen, ID Life konseptli araçlarının 2025 yılında yaklaşık 20 bin euro gibi bir tutarla satışa sunmayı öngörüyor. 20 bin euro gibi iddalı bu rakam Volkwagen’in MEB elektrikli araç platformunu geliştirmeye harcadığı milyarlarca doları açıklayan bir sebep. Çünkü aynı teknoloji altında farklı fiyat skalasına sahip araç teknolojilerine odaklanmak, şirketin projesi için daha az para harcamasına olanak sağlıyor.

Volkswagen ID Life iç tasarımı sade ve teknolojik bir görüntüye sahip.

Çin dışında uygun fiyatlı elektrikli aracı piyasada hiç görmemiştik. En son Tesla 35 bin dolarlık bir ücretle elektrikli araç tasarlama planını bildirmiş, ancak bu planı gerçekleştirememişti. En uygun elektrikli araç statüsünde Mini elektrikli araçlarının kapılarını 30 bin dolardan kullanıcılarına açıyor.

ID Life konseptli araçların vaad edilen özelliklerine gelecek olursak, önden çekişli ortalama 230 beygir gücü motora sahip olan araçların 57 kWh pil gücüyle 400 kilometre yol yapabilmesi öngörülüyor. Araçların satışa çıkış tarihine kadar şimdilik yayınlanan özelliklerinde büyük değişiklikler görebilecek olsak da, temel özellikleri Volkwagen’in Golf tarzı elektrikli araçlarından daha iyi olduğu görünüyor.

Volkswagen ID Life ön farları bilim kurgu filminden çıkmış gibi görünüyor.

İç aksamında alışık olduğumuz görsel paneli bulunmayan ID Life konseptli araçlar direksiyonundaki dokunmatik butonlarla sürücüleri karşılayacak. Alışılagelmişin dışında sürücülerin tablet veya cep telefonlarını panelin üzerine oturtarak aracın eğlence sistemini çalıştırması planlanıyor. Bununla birlikte kablosuz şarj özelliğini de bünyesinde barındıracak olan elektrikli aracın kendisine dahil edilmiş video oyun konsolu da olması bekleniyor.

Volkswagen ID Life
Volkswagen ID Life Münih ekibi sahnede.

Aracın son ve en vurgulu özelliklerinden biri ise doğal ve geri dönüştürülmüş malzemelerle donatılacak olması. Dış cephesinin talaşla renklendirilmesi, dış kaportanın geri dönüştürülmüş petlerden oluşturulması, lastiklerde doğal kauçuk kullanılması konsept otomobilden beklenen en beğenilen fikirler.

Bunların ne kadarını gerçekte göreceğimizi ve tahmin edemediğimiz nelerin gerçekleşeceğini öğrenmek için heyecanla bekliyoruz.