WhatsApp Görüntülü Arama Nasıl Kapatılır?

Paylaş!

Dünyanın en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması Whatsapp, her geçen gün yeni bir özellik ile kullanıcılarının karşısına çıkıyor. Kimileri tarafından verimli bulunan, kimileri tarafından da gereksiz olarak nitelendirilen bu özelliklerden biri görüntülü arama. Bu özelliği kullanmak istemeyenler için Whatsapp görüntülü arama nasıl kapatılır? sorusuna cevaben bazı işlemleri uygulayarak kapatabilmek mümkün olur.

Whatsapp Görüntülü Arama

Whatsapp uygulaması içerisinde yer alan bir özellik olarak görüntülü arama seçeneği, anlık görüşme sağlanmasına olanak tanımaktadır. Whatsapp’ın geliştirdiği seçeneklerden bir tanesi olarak gün içerisinde milyonlarca kişi tarafından kullanılan görüntülü arama, kimileri tarafından da devre dışı bırakılır. Genele bakıldığı zaman kullanan kişi sayısının daha fazla olmasından ötürü verimli bir özellik olarak nitelendirilmektedir.

Whatsapp Görüntülü Arama Yapma

Whatsapp uygulaması içerisinde görüntülü arama yapabilmek için kullanıcıların arama yapacağı kişinin sohbet butonuna girmeleri gerekir. Sohbet butonunun sağ üst köşesinde yer alan video kayıt/kamera sembolüne tıklandığı takdirde ön kamera açılarak karşı tarafa arama işlemi yapılır. Aramaya yanıt verilmesi halinde uygulama içerisinde görüntülü arama başlatılmış olur. Whatsapp uygulamasının bu özelliğini kullanmak istemeyenler için devre dışı bırakabilme durumu söz konusudur.

Whatsapp Görüntülü Arama Özelliğini Kapatma

Görüntülü arama özelliğini devre dışı bırakmak isteyen kullanıcılar için uygulamanın ayarlar menüsüne gidilmesi gerekir. “Uygulama İzinleri” yazan kısma giriş yapılır. Kamera izninin yer aldığı kısım aktif bir şekilde görünecektir. Bunu butona basarak pasif hale getirme durumunda Whatsapp uygulaması içerisinde yer alan görüntülü arama özelliği devre dışı bırakılmış olur. Bu özelliği yeniden aktif etmek isteyen kullanıcı için aynı adımlar uygulanarak kamera izni aktifleştirilmelidir. Bu özelliğin kapatılması durumunda Whatsapp üzerinden anlık fotoğraf ve video çekimi de yapılamamaktadır.