Whatsapp kesintisinden sonra Telegram ’da kullanıcı artışı

Paylaş!

Facebook’a bağlı hizmetler olan Whatsapp ve Instagram bu hafta 6 saatlik bir kesinti yaşamış, üç uygulamayı da kullanamayan kullanıcılar diğer sosyal medya platformlarında firmayı büyük eleştirilere maruz bırakmıştı. Kesinti süresince başka uygulamalara yönelen kullanıcıların ilk duraklarından biri ise Telegram oldu.

Kesintiden sonra Telegram’ın kurucusu Pavel Durov’dan bizzat açıklanan bilgiye göre Facebook’a bağlı hizmetlerde yaşanan kesinti Telegram ’a yaramış ve sadece o gün 70 milyondan fazla kullanıcı Telegram ’a katılmış.

Bu kesinti Facebook ve Whatsapp için bir ilk olmamakla birlikte büyük miktarda kullanıcının birden Telegram’ı kullanmasıyla şirketin kurucusuna göre tek seferde 70 milyondan fazla kullanıcıyı ağırlayarak benzer uygulamalar arasında bir ilk yaşanmış oldu. Kurucuya göre hiçbir kullanıcının sorun yaşamadığına değinilse de, sosyal medyadan yapılan yorumlarda dünya çapında birçok kullanıcıyı ağırlayan uygulamada bazı kişilerin tıkanıklıklar ve aksamalar yaşadığı öğrenildi.

Tüm bunların yanısıra 25 milyondan fazla “yeni” kullanıcının Telegram’a kesintinin yaşandığı gün katıldığı bilinmekle beraber, yaşanılan bu tarz aksaklıkların artmasıyla kullanıcılar alternatif uygulamaları denemeye devam edeceğe benziyor.