Whatsapp’tan Apple’a Zeytin Dalı

Paylaş!

Whatsapp’tan Apple’a Zeytin Dalı. Geçtiğimiz haftalarda meydana gelen ve IOS ile Whatsapp arasında küçük bir krize meydan olan sticker sorununa Whatsapp cephesinden zeytin dalı geldi. Geçtiğimiz aylarda Android işletim sistemi ile IOS işletim sistemine sahip olan cihazlarda kullanıcılar için devreye giren Sticker özelliği, Whatsapp uygulamasının kullanılmasında renklendirici ve eğlenceli bir seçenek olarak kullanıcılar tarafından yorumlanmıştı. Ancak Apple firmasından gelen atak doğrultusunda IOS işletim sistemi kullanıcılarının bu heyecanlarına deyim yerinde ise limon sıkılmış, ve alınabilecek olan bütün stickerlar App Store mağazasından silinmişti.

Bir uygulamanın çalıştırılması için her hangi bir başka uygulamanın yüklenmesi konusundaki tavırlarından vazgeçmeyeceğini dile getiren Apple firması, bu yazılımı bünyesinde barındırmaması konusunda gerekeni yaptı ve Whatsapp için gerekli olan Sticker yazılımını kendi mağazasından kaldırdı. Durum böyle olunca Whatsapp uygulamasından gelen zeytin dalı ile beraber ikilinin arasındaki buzlar erimeye başladı ve farklı bir metot denemesine gidildi.

Sticker’lar Geri Geldi

iOS işletim sistemine sahip olan Apple cihazlarındaki Whatsapp uygulamasında Android işletim sistemine göre daha farklı bir model tanımı yapan Whatsapp ekibi, Sticker uygulamasına yönlendirme yapan kısayolu Apple cihazlarından kaldırdı. Whatsapp’ın Android işletim sistemine uygulamış olduğu yöntemi IOS cihazlarda kullanabilmesi mümkün olmadığından ötürü, Whatsapp yetkililerinin IOS işletim sistemi bulunan cihazlarda Sticker paketlerini uygulamaya dahil etmesi bekleniyor. Aksi durumda bu yeni özellikten tamamen vazgeçmesi gerekecek olan Whatsapp uygulamasının ise henüz ne yapacağı bilinmiyor.

Şirket yetkilileri arasında Android ve iOS işletim sistemi olmak üzere her ikisi için de geliştirilme modu üzerinden entegre edilen bu özellik Apple firmasının tavrına takıldı. Kendi bünyesinde bir uygulamanın başka bir uygulamaya yönlendirme durumunu söz konusu dahi etmeyen Apple firmasının bu tavrından vazgeçmemesi durumu Whatsapp için büyük bir sorun haline gelse de uygulama içi yönlendirmesini kaldırarak Apple firmasına zeytin dalı uzatılmış oldu. Yeni gelişmelerin ise Whatsapp uygulaması içerisinde yer alan Sticker özelliğinin diğer görseller ile beraber uygulamaya entegre edilmesi yönünde olması bekleniyor. Kısa süre içinde bu duruma çözüm getirileceği öngörülenler arasında.