Windows’da Ekran Nasıl Döndürülür?

Paylaş!

Windows işletim sistemine sahip olan bilgisayar ekranını birkaç adımı tamamlamanızın ardından 90 ya da 180 derece döndürebilirsiniz. Windows’da ekran nasıl döndürülür? Sorusunun cevabı için birden fazla yol bulunmaktadır. Ekran döndürmeyi gerçekleştirebilmek için grafik kartınız ayarlarını, klavyenizi ya da dâhili olan ekran ayarlarınızı kullanabilirsiniz. Klavye ile ekranınızı döndürmek için öncelikle klavye ayarlarınızın yapılmış olması gerekmektedir. Ayrıca bazı bilgisayarlarda klavye kullanımı ile ekran döndürülebilirken bazı bilgisayar yazılımları donanımsal olarak buna izin vermemektedir. Örneğin ekran kartınız Nvidia veya AMD ise bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Ekran Döndürmek İçin Görüntü Ayarları Kullanımı

Ekranınızı döndürmek için kullanacağınız yöntemlerden biri olan görüntü ayarları yardımı ile döndürme işlemi için farenize boş ekranda sağ tıklamalısınız. En alttaki ekran ayarlarına tıklayarak sekmeyi açmanızın ardından yeni pencerede karşınıza ekran yönü adında bir pencere gelecektir. Bu pencerede bilgisayar ekranınızı yatay ya da dikey olarak ayarlayabilirsiniz. Windows 10 işletim sisteminde işe yarayan bu yöntemi Windows 7 veya 8’de yapmak için ise yine farenize sağ tıklayarak ekran çözünürlüğünü seçmelisiniz. Aynı işlemleri tekrarlayarak masaüstünüzü döndürebilirsiniz.

İntel Sürücüde Ekran Döndürme

İntel işletim sistemine sahip olan masaüstü ya da dizüstü bilgisayarlarda ekranı çevirmek için farenize sağ tıklayın ve grafik özelliklerini açınız. Tıklamanızın ardından denetim masasına ulaşmış olacaksınız. Bu bölümden döndür seçeneğine tıklayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Nvidia ve AMD Sürücüde Ekran Döndürme

Ekran kartınızın markası Nvidia ise masaüstünde farenize sağ tıklayın ve denetim masasını açın ve solda yer alan bölümden ekran döndür seçeneğine basın. Ekranınız dönmüş olacaktır. Ekran kartınız AMD ise farenize sağ tıklayın ve Catalyst Control Center’e tıklayın. Açılan ayarlar bölümünden ekran döndür seçeneği aracılığıyla ekranınızı döndürebilirsiniz.