Amazon’da Yeni Bir Devrim Teslimat Robotu Scout

Paylaş!

Dünyaca ünlü Amazon şirketi her geçen gün biraz daha büyümekte ve yapmış olduğu yeniliklerle de adından sıklıkla söz ettirmektedir. Amazon sahip olduğu devasa e-ticaret ağı sayesin de her gün binlerce ürün teslim etmektedir. Bu sebepten dolayı amazon ürün dağıtım ağını otom bir hale getirmek istemektedir.

Amazon otonom ürün dağıtım ağına ise bugün itibariyle ABD’nin başkenti olan Washington da deneme sürüşü ile dağıtım yapmaya başlamıştır. Amazon robot Scout ile ürünlerini teslim etme sürecini otonom hale getirmek için ilk adımı da atmış oldu. Amazon firmasının bizzat kendisi tarafından geliştirilen 6 adet robot Scout bugün itibari ile ürün dağıtım hizmetine başlamıştır.

Robot Scout her ne kadar kendi başına ürün teslim edebilecek şekilde tasarlanmış olsa da deneme süresi boyunca robot Scout bir amazon çalışanı ile birlikte ürün dağıtımı yapacaktır. Robot Scout yaklaşık olarak küçük buzdolabı büyüklüğünde ve bir insan yürüme hızında da hareket edebilmektedir. Amazon ilk olarak bütün ABD de yaymak istediği otonom dağıtımı ilerleyen zamanlarda ise bütün dünyada kullanmayı hedeflemektedir.

Robot Scout Ürün Teslim Etme

Amazonun tasarlamış olduğu robot Scout yayalar ve evcil hayvanların bulunduğu bir yolda rahatlıkla ilerleye bildiğini söylemektedir. Ancak paketin doğru kişi tarafından nasıl alındığı hakkında ise bir açıklama yapılmamaktadır. Ayrıca robot Scout tarafından teslim edilecek ürünlerin alına bilmesi için ürünü alacak olan kişinin gün içerisinde evde bulunması gerekmektedir. Amazon yapmış olduğu bir diğer açıklamada ise robot Scout ilerleyen zamanlarda geliştirilerek paketleri ev sahipleri evde olmadığı zamanda da kapıyı açarak kendi başına eve bıraka bilecek bir donanım eklenebileceğini söylemiştir.

Amazon firması otonom dağıtım üzerine çalışmalar gerçekleştiren firma olmaması ile birlikte sahip olduğu devasa e-ticaret ağı sayesin de robot Scout deneme süresi boyunca diğer rakiplerine göre daha geniş bir test alanına sahiptir. Bu sebepten dolayı robot Scout diğer rakiplerine göre daha hızlı ve daha detaylı bir şekilde test edilebilir. Robot Scout hızlı test edilmesi sayesinde hataları ve eksiklikleri giderilerek daha hızlı bir şekilde geliştirilebilir.