WordPress Düzenlemesi Nasıl Yapılır?

Paylaş!

WordPress blog sitelerinin alt yapısını sağlayan bir web sitesi olarak tercih edilir. Wordpress kurulumunun sağlanabilmesi için bu web sitesi tabanının satın alınması gerekir. Satın alım işleminin ardından blog sitesi alt yapısının WordPress ile kurulması ile beraber düzenleme işleminin devreye sokulması önemlidir. WordPress düzenlemesi nasıl yapılır başlığı altında üç farklı seçenek üzerinden düzenleme işleminin yapılabilmesi mümkün olur.

Slogan Kısmını Değiştirme

WordPress web sitesi tabanında varsayılan slogan olarak başka bir WordPress sitesi yer alır. Bu slogan kısmının değiştirilmesi gerekir. Örnek verilmesi gerekirse; kişiye özel tasarımlar gibi sloganlar atılarak web sitesinin kısaca hangi amaç ile kurulduğu anlatılabilir. Kurumsal web sitelerinde markanın adı slogan olarak kullanılmakla beraber bu değişim işlemi web sitesinin kişiye özel olmasına da yardımcı olur. Düzenleme işlemini yapabilmek için yönetici paneline girilir ve Ayarlar kısmından Genel seçeneğine basılarak slogan kısmında değişim yapılır.

Kategori Düzenleme

WordPress düzenlemesinin en önemli kısımlarından bir tanesi kategorilerin belirlenmesidir. WordPress alt tabanında varsayılan kategoriler uygulanmaktadır. Kategori isimleri genellikle “Kategori Yok” şeklinde verilmekte olup kullanıcıların bu isimlerde değişiklik yapmaları gerekir. WordPress içerisinde yer alan düzenlemenin bu alanda, web sitesinde verilen hizmetlere göre değiştirilmesi önemlidir. Sitenin kategori alanında düzenleme yapabilmek için, yönetim paneline giriş yapıldıktan sonra Yazılar kısmında bulunan Kategoriler sayfasına erişim sağlanması gerekir. Kategori düzenleme işlemi sonrasında web sitesinde çeşitli kategoriler oluşacaktır.

Yeni Tema Yükleme

WordPress içerisinde düzenleme yapılırken kullanıcıların en keyif aldıkları kısım tema düzenlemesidir. Ücretsiz olarak edinilebilecek ya da satın alınabilecek olan Wordpress temaları, birbirinden farklı seçenekler üzerinden kullanıcılar ile buluşurlar. Web sitesinin vereceği hizmet alanına göre tema seçiminin yapılması gerekir.

Yönetim paneline erişim sağlandıktan sonra Görüntü kısmında bulunan Temalar bölümünden seçim yapabilmek mümkün olur. Bu alanda ücretsiz alım sağlayabilmenin yanı sıra, ücretli temaların da alımı söz konusudur. Tema seçiminin tamamlanmasının ardından WordPress yeni görünümü ile kullanılmaya başlanır. Bu düzenlemelerin yanında siteye yedekleme eklentisinin kurulması ve sitedeki verilen güvenlik altına alınması gerekir.