WordPress Yazı Sürümleri Nasıl Kapatılır?

Paylaş!

En çok tercih edilen yazılımlardan bir tanesi olan WordPress, genel olarak içerik yönetim sistemi olarak bilinir. Ancak bazı özelliklerinin nasıl kullanılacağı, çoğu kullanıcılar tarafından bilinmemektedir. Bunlardan bir tanesi de WordPress yazı sürümleri nasıl kapatılır, sorusudur. Bu soruya cevap vermeden önce, WordPress hakkında kısaca bilgi verelim.

WordPress Nedir?

WordPress, Dünya’da kullanılan en çok blog sistemlerinden biridir. Blog sistemi olarak kullanılsa da sonradan web sistemleri içinde kullanılmaya başlandı. WordPress, basit bir yapıya sahiptir. Anasayfa da blog yazılar, özet halinde bulunmaktadır. WordPress de işlemler iki şekilde depolanır. Bunlar yazılar ve sayfalardır. Bir yazının genel konusu sayfalar başlığı altında depolanır. Sayfalar bölümüne girildiğinde o konuyla ilgili yazılar gelir. Yazılar ise sürekli güncellendiği için bölüm olarak depolanmaz. WordPress, Google tarafından sevilen bir sistemdir. Bu yüzden dil konusunda bir problem yaşanmaz. Yazı yayınlandığında istenilen dilde hemen okunabilir. Hızlılık konusunda gelişmiş bir sistemdir.

Ayrıca sistemde birçok ek uygulamanın olması ve bunların ücretsiz sunulmasI, WordPress’i vazgeçilmez bir sistem hale getirmektedir. WordPress de, yazı ekleme olduğu gibi, resim ve fotoğraf ekleme özelliği de mevcuttur. Bu da blog ve web sistemlerinin daha kaliteli olmasını sağlamaktadır. Türkiye’de WordPress çok kullanılmaktadır. Bu yüzden sürümü yenilenmiştir. Ancak daha Türkiye’ye gelmemiştir. Geldiğinde Türkçe olarak yayımlanacaktır.

Yazı Sürümleri Nasıl Silinir?

WordPress de, post-revisions sürekli kurulumdan itibaren aktiftir. Bu yüzden yazılardaki her değişiklik kaydedilir ve depolanır. Yazı sürümleri özelliğini kapattığınızda database gereksiz dolmaz. Darabase’de yer kaplayan gereksiz, kullanılmayan dosyaları ise sayfanızın bağlı olduğu database’ye tıklayıp, SQL kısmını sorgulatmanız gerekmektedir. Böylelikle kaç yazınızın silindiğini görebilirsiniz. Ayrıca bunu haricinde sistemdeki eklentileri kullanarak da yazı sürümlerini kapatabilir ya da silebilirsiniz.