Green Screen (Yeşil Ekran) Teknolojisi Nedir?

Paylaş!

Teknolojideki gelişmeler arttıkça her gün yeni bir buluş hayatımıza girmektedir. Bunların en yenilerinden birisi de son günlerde adından sıkça bahsettiren ve değişik kullanım alanlarına sahip olan green screen yani yeşil ekran teknolojisidir. Bu nedenle internet ortamında sıkça green screen (yeşil ekran) teknolojisi nedir? Sorusu ile karşılaşılmaktadır.

Green Screen Teknolojisi Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Yeşil ekran olarak adlandırılan teknolojinin en basit açıklaması yeşil renk (bazen de mavi) bir arka plan oluşturulması ve bu yeşil fonun önünde çekim yapılmasıdır. Bu yeşil fon daha sonra bilgisayar yardımı ile ortadan kaldırılarak, yerine başka resim ve videolar eklenebilir. Böylece aynı anda iki video iç içe birleştirilmiş olmaktadır. Bu sistem daha çok sinema sektöründe ve bilgisayar oyunlarında kullanılmaktadır. Özellikle bilim kurgu filmleri için vazgeçilmez bir yöntemdir.

Neden Genellikle Yeşil Fon Kullanılmaktadır?

Green screen teknolojisinde yeşil rengin kullanılmasının birçok sebebi bulunmaktadır. Bunlardan ilki ve temeli insan vücudunda bu rengin nadir bulunması veya hiç bulunmamasıdır. Ayrıca yeşil ve mavi renkler insan tenine en uzak olan renklerdir. Yeşil renk ayrıca dış çekimlerde de doğadaki yeşil renklerin çokluğundan dolayı avantaj sağlamaktadır. Yeşil rengin kullanılmasının teknik avantajı ise, dijital ortamda çok daha fazla veri içerdiğinden kolay ayrıştırılma özelliğidir. bu sistemde en önemli hususlardan biri de oyuncuların giydiği kıyafet ve aksesuarlarda yeşil rengin olmamasıdır, çünkü arkadaki yeşil fon yok edilirken kıyafet üzerindekiler de yok olacaktır.

Green Screen Teknolojisi Ne İşe Yarar?

Green screen teknolojisinin en önemli avantajı zamandan ve paradan tasarruf ettirmesidir. Özellikle sinema ve reklam çekimlerinde, çekim yapılması gereken yerle gidilmeden bu yerler direkt olarak arka plana getirebilir. Bu şekilde yapılan çekimlerin masrafları oldukça düşük olmaktadır. Bu teknolojinin bir başka faydası ise stüdyo ortamında yapılamayacak birçok faaliyet gerçekleştirilebilmektedir. Örnek olarak denize gitmeden denizin üzerinde uçma sahnesi çekilebilmektedir.