4Mbit İnternet Kullanımında AKN Kaldırılmayacak

Paylaş!

4Mbit İnternet Kullanımında AKN Kaldırılmayacak. 1 Ocak 2019 tarihi itibari ile internette Adil Kullanım Kotası olarak bilinen uygulamanın sona ermesi planlanıyor. Servis sağlayıcılarının bu değişime ayak uydurabilmeleri için özverili bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ettikleri bilinirken yeni bir bilgi gelişimi yaşandı. Geçen hafta yapılan açıklama ile beraber internet servis sağlayıcılarının yeni paketleri ve fiyatları belirlenmeye başlamıştı.

Bugün gelen haber ile beraber 4 Mbit internet kullanımı yapan kullanıcılar için Adil Kullanım Kotası uygulamasının devam edeceği yönünde bir açıklama geldi. Şirketlerin internet kullanımının yaygınlaşması için verdikleri uygun fiyatlı olan tarifelerde bu uygulamanın devam edilmesine karar verildi. Ekonomik paketlerin fiyatları ise 29.90 TL ile 39.90 TL arasında değişiyor. 4 Mbit hızına sahip olan ve 20 GB ile 40 GB seçenekleri arasında değişkenlik gösteren kullanım kotalı internet sağlayıcıları için bu internet hizmetinde kota olmaya devam edecek. Başlangıç seviyesinde yer alan bu paketlerden faydalanmak isteyenler arasında ise şuan için 3 milyon abone sayısı bulunuyor.

Adil Kullanım Kotasına Düzenleme Geliyor

Ekonomik paket seçeneklerinde bulunan 20 GB ve 40 GB kullanım kotası seçeneğinin dışında yer alan müşterilerinin düzenlemeden kaynaklı her hangi bir sorun yaşamayacaklarına yönelik olarak açıklama yapan internet servis sağlayıcı firmaların ekonomik paketlerde yer alan kota kullanımına devam edeceklerine ilişkin açıklamaları kullanıcıların hayal kırıklığına uğramalarına neden oldu.

Bu kararın BTK tarafından alınması ve 4 Mbit internet kullanımı yapan kişilerin en alt sınırlar içerisinde yer aldıkları gerekçesi ile Adil Kullanım Kotasına tabi tutuldukları bilgisi de geldi. Yeni dönemde internet hizmet fiyatlarında değişkenlik olması ile beraber internet servis sağlayıcı firmaların internetsiz ev kalmasın kampanyalarına yönelik çalışmalarını ekonomik paketler ile sürdürmeleri bekleniyor.

MEB ile hayata geçirilmiş olan proje kapsamında okullara sağlanmakta olan internet hizmetleri içerisinde de Adil Kullanım Kotası bulunmaya devam edecek. Milli Eğitim Bakanlığı’ına bağlı olan kurum ve kuruluşlarda da Adil Kullanım Kotası bulunması konusunda anlaşma sağlanmış oldu. İnternet servis sağlayıcıları bu kurum ve kuruluşlara belirli bir standart üzerinden hizmet verecek.