Youtube’un Challenge Konusundaki Çözümü

Paylaş!

Youtube video barındırma sitesi olarak üyelerin yükledikleri milyonlarca videonun izleyenler tarafından erişilebilir olmasını sağlıyor. Bunların arasında trend durumlar veya şakalar da sıklıkla yer almaya başladı. Bunlara son eklenen ise challenge adı verilen etkinlikler oldu. Youtube tehlikeli bir hal almaya başlayan bu tarz videolar için önlem almaya başlayacağını duyurdu.

Challenge Sonuçları

Youtube’da son olarak yayınlanan challange adı verilen şakalarda ana tema Bird Box isimli filmden esinlenildi. Filmde tema olarak gözleri bağlı insanlar bulunuyor. Bu insanlar ne olduğunu bilmediği varlıklar tarafından gözleri açık olduğunda avlanırken kapalı olduğunda güvende olabiliyorlar. Filmin temasından esinlenilerek bazı şakalar ve videoları çekilmeye başlandı.

Son olarak Youtube’a yüklenen videoların bir tanesinde Jake Paul gözleri bağlı olma temasına gönderme yaparak trafiğe çıktı. Youtube akıl sınırlarını aşan ve tehlikeli bir hal almaya başlayan akım karşısında sayısız şikayet ve başlık aldıklarını duyurdu. Bundan dolayı şikayetlerin tamamına istinaden bir açıklama yaptı. Youtube aracılığı ile sunulan videolarda bu tarz durumları kapsayan özel bir açıklama veya yaptırım bulunmadığı bilgisi paylaşıldı. Ardından da konu ile alakalı olarak bir düzenlemeye gidileceği duyuruldu.

Kısa bir süre sonra Youtube kanalı aracılığı ile yayınlanan ve büyük oranda tehlikeli sonuçlar doğurabilecek videoların erişime kapatılmaya başlandığı görüldü. YouTube artık bu tarz şaka gibi gösterilen ama hayati tehlike barındıran olayların video olarak yayınlanmasına izin vermeyeceğini yaptığı hareket ile de doğrulamış oldu. Videoların silinmesi akıma tepkili olanlar tarafından ise takdir topladı.

Yayınların kaldırılması konusunda tepkilerin oluşmasında en büyük neden olan video tarzları ise büyük oranda trafiğe çıkan veya gözü bağlı şekilde trafikte yürümeye çalışan videolar oldu. Son olarak yapılan ise gözü bağlı şekilde trafikte yürümeye ve yaya geçidinden geçmeye çalışan bir takım videoların üretilmesi oldu. Aileler ve bunu izleyenler oldukça tepki vermeye başladı. Yerel yönetimlerden ve dünyanın her yerinden bu akıma karşı açıklamalar gelirken Youtube tarafından verilen karar da yerinde bulundu. Tehlike sınırında olmayan ve şaka olabilecek videoların yayınlanmasında engel bulunmuyor.