Hard Disk Yanarsa Ne Yapmalısınız?

Paylaş!

Sabit disk olarak kullanılan, bilgisayar verilerinin içerisine depolandığı donanımdır. Verilerin toplandığı bu alan bilgisayar kullanıcıları için önemlidir. Çünkü veri işlemlerinin depolandığı alanın kaybedilmesiyle önemli bilgiler yitirilmiş olabilir. İşletim sisteminin çökmesiyle meydana gelmektedir. Peki, Hard Disk Yanarsa Ne Yapmalısınız? sorusundan önce Hard Disk Nasıl Yanar? sorusuna bakalım.

Hard Disk Nasıl Yanar?

Enerji dengesizliği sonucu yanabilir fakat bilgisayarda enerji tüketen tek parça hard disk değildir. Yaşanan olası bir dalgalanma sonucu hard diskte bu sıkıntıyla karşılaşılabilmektedir. Eski tip modellere sahipseniz yanma sorunu yaşamış olabilirsiniz. Hard disk yanarsa ne yapmalısınız? önemli bir durum olduğundan veri kurtarma şirketleri ile iletişime geçebilirsiniz. Kendi imkanlarınızı baz alarak ya da bu işte yeterli bilgiye sahip olmayanlarla işlem yapmayı denemeyiniz. Büyük bir firmaya ve değerli bilgilere sahipseniz profesyonel yardım almanız gerekmektedir.

Veri Kurtarma İşlemi İçin Yapılması Gerekenler Hard disk yanarsa ne yapmalısınız? yanmış olan diskten kurtarma yapabilmeniz için manyetik disklerin sağlam olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bu alanda zarar varsa kalıcı veri kaybı ile karşılaşabilirsiniz. Genelde yanan kısım board ya da elektronik devrelerdir. Beyin işlevi gören bölümlerdir. Bu kısımlar yandığından verilere zarar gelmez fakat yanmadan dolayı verilere ulaşmak zor olacaktır. Kendi imkanlarınızla bir çaba sergilediğiniz takdirde verilerinizin tamamen kaybolması yüksek bir ihtimal taşımaktadır.

Profesyonel Yardım Alın

Veri kurtarma şirketlerinden yardım almak en doğru seçenek olacaktır. Özel bir ortam ve farklı cihazlarla kurtarma işlemi yapılmaktadır. Bu yüzden yanma işleminden sonra diskinizi kurcalamaktan ve müdahale etmekten kaçınmalısınız. Profesyonel yardım sayesinde ağır hasar alınmasını önleyebilir bilgilerinizin güvenle kurtulmasını sağlayabilirsiniz. Değerli olan bilgi arşivinize güvenle bu şekilde ulaşabilirsiniz. İstisna olan durumlar dışında yanan hardiskten mutlaka veri kurtarılması yapılabilmektedir. Diskinizde veri yoksa maaliyet hesaplayıp yeniden alabilirsiniz.