KADES Uygulaması Duyurusu Yapıldı

Paylaş!

KADES uygulaması duyurusu yapıldı. Geçtiğimiz aylarda yine Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından tanıtımı yapılan ve Kadına Destek (KADES) ismi ile uygulama marketlerindeki yerini alacağının duyurusu yapılan uygulama bugün itibari ile indirilebilecek. Şiddet gören kadınların anında polisten yardım isteyebilecekleri bu uygulama kapsamında ülkemizde hayli fazla olan kadına şiddet vakalarının önlenebilmesi açısından Emniyet Genel Müdürlüğü tarafınca geliştirildi.

Geçtiğimiz aylarda kadına şiddet ile ilgili yaşanan pek çok olaya kayıtsız kalamayan ve geliştirdikleri bir uygulama olduğunu belirterek şiddetin önlenebilmesi açısından umutlu olduklarını söyleyen yetkililerden bugün itibari ile açıklama geldi. Emniyet Genel Müdürlüğü’nce geliştirilmiş Kadına Destek (KADES) uygulaması artık akıllı telefonlara indirilebilecek. Türk Polis Teşkilatı resmi Twitter sayfası üzerinden yayınlanan haber ile birlikte “İhtiyacınız olduğunda KADES yanınızda!” yazısı ile uygulamanın duyurusu yapılmış oldu. Şiddet görmekte olan ya da şiddet görme ihtimali olan kadınların kullanabileceklerine ilişkin yapılan açıklamada en hızlı şekilde polisten yardım alabilme durumu söz konusu olacak.

KADES Videosu Yayınlandı

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından uygulamanın nasıl kullanılacağına ilişkin bir tanıtım videosu da yayınlandı. Videoda görüldüğü üzere yapılması gereken şey uygulamayı marketten telefona indirmek ve tehlike anında tek bir butona basarak konumu polise bildirmek. Böylelikle şiddet görüldüğü esnada ya da şiddete maruz kalınacağını hisseden kadınların kendilerini polis yardımı ile koruyabilmeleri mümkün olacak. Hayatta her an her şeyin olabilmesi ve her şeyin insanlar için olduğu gerçeği göz önüne alındığı zaman şiddete maruz kalan bir kadının o esnada polisi araması, durumu izah etmesi gibi birçok vakit kaybı olayların önüne geçilmesi bu uygulama sayesinde geçerli olacak.

Kadına şiddetin her geçen gün arttığı ülkemizde bu durumun önüne geçebilmek ve kadına şiddeti caydırıcı bir etken oluşturması açısından KADES uygulaması oldukça faydalı bir uygulama olacak gibi görünüyor. Kullanıcıların dikkat etmeleri gereken durum tehlike anında butona basıldığı zaman cihazın konumunun açıkta bulunması. Açılmamış konum üzerinden her hangi bir durumda polisin konumu alabilmesi mümkün olmayacağından konumun açık tutulması tavsiye edilmekte ve uygulama kullanımına öyle geçilmesi gerekmektedir.