AMD’nin Stok Açıklaması

Paylaş!

Piyasaya sürülme zamanı olarak gelecek ay olarak açıklaması yapılan ürün olan Rodeon VII ekran kartının temin edilmesi hakkında üreticisinden açıklama geldi. AMD şirketi yaptığı açıklama sonucunda satın almak isteyenlerin herhangi bir stok sorunu yaşamayacağını belirterek bu konuda kafasında soru işareti olan ve ürünün piyasaya çıkmasını bekleyen meraklıların rahatlamasına neden oldu.

Stok Sorununun Nedeni

Bazı kaynaklardan alınan bilgiler Rodeon VII sadece 5000 adet üretilmesi planlanan bir proje olduğu yönünde olduğundan dolayı ürünü almak isteyenlerin bu konuda stok sorunu yaşanması ihtimalinin fazla olduğunu düşünmesine neden oldu. AMD bu duyurumlardan hareket ederek endişelerin yersiz olduğunu ve oyun oynamak isteyen herkesin stok sorunu yaşamadan Rodeon VII alabileceğini açıkladı. Bir anlamda sınırlı sayıda ve stok sorunu yaşanacağı yönündeki yorumların ortadan kalmasına imkan tanımıştır.

Açıklama yaparken şirketin ne kadar sayıda üretim yaptığı konusunda herhangi bir rakam vermemesi de kafaları karıştırdı. Bir rakam vermekten çekinmesine rağmen 7 Şubat tarihinde bir gecikme yaşanmadan piyasada bulunacağını açıkladı. Ayrıca gelen talepleri de karşılamasını beklediklerini konuşmasına ekledi. Bu açıklama piyasada kendilerine güvenen bir şirket imajı şeklinde yorumlandı.

Rodeon’un bu derece önemli tutulmasının arkasında yatan neden ise dünya üzerindeki ilk 7nm özelliğine sahip ekran kartı olmasıdır. 7 nanometre işlem gücü ile üretim yapan ilk ana kartı olması sanılandan daha fazla talep görmesi şeklinde yorumlanıyor. RTX serisi olarak piyasaya sunulan ve farklı özellikleri olan rakibine benzer özellikleri de bulunuyor. Işın izleme olarak adlandırılan özellik ile DLSS olarak sunulan özellik bunlar arasında yer alıyor. Ayrıca rakiplerine göre 699 dolarlık satış fiyatı sayesinde ortalama 100 dolar daha uyguna satılması piyasada bir dalga yaratacağı yönünde yorumlanıyor.

Açıklamalar ve alınan yol düşünüldüğünde AMD firmasının yaptığı atılımlara karşılık ortaklarının izleyeceği yolun ne olacağı hala netleşmemiş görünüyor. Çünkü ortakları olan Asus, MSI ve Gigabeyte şirketleri kendi ekran kartlarına sahip olmak ve aracı kullanmamak için uzun zamandır harekete geçmiş durumda olduğundan neye karar verecekleri de merak konusu olmaya başladı.