Facebook Sahte Hesapları Silecek

Paylaş!

Bugün yayınlanmış olan bir blog gönderisinde Facebook uygulamasının Rusya üzerinden bağlantılı ve “koordine edilmiş sahte davranış” gösteren 500’den fazla hesabı sileceği bilgisi geçildi. Bu hesapların aynı zamanda Instagram uygulaması ile olan bağlantılarının da kaldırılması planlanıyor. Hesapların silinme nedeni olarak da sahte kimlik beyanı gösterilmesi söz konusu.

Silinecek olan hesapların birçoğunun Rusya devlet bağlantılı olan haber kuruluşları tarafınca oluşturulmuş sahte hesaplardan oluştuğu bilgisi blog haberinde yer alan detaylardan bir tanesi. 2013 senesinden beri aktif bir şekilde uygulama içerisinde faaliyet gösteren bu hesaplar, 2016 senesinde ABD’de gerçekleşen seçimleri etkilemeye çalışan İnternet Araştırma Ajansı ile benzer yöntemler kullandıkları için Facebook tarafından tespit edildiler.

Dijital Adli Araştırma Laboratuvarı tarafından yapılmış bir araştırmaya göre, belirlenmiş olan hesaplar Rus devletinin haber organizasyonunu sağlayan Rossiya Segodnya’nın. Stupnik ile doğrudan bağlantısı olan bu hesapların Facebook tarafından silinmesi ve bir daha erişime açılmaması sağlanacak.

800 Hesaba Ek 500 Hesap Daha

Facebook uygulaması 2018 yılının Ekim ayında başlayan hesap silme işlemine ilk etapta 800 adet hesap ile gerçekleşmişti. Son dönemlerde siber casusluk hizmetleri adı altında görev almakta olan bu hesaplara ilişkin çalışmalarını hızlandıran Facebook, 500 hesabı daha silmeye karar verdi. Rusya devleti ile doğrudan bağlantısı olan bu hesapların Instagram uygulaması ile olan ilişkileri de kesilecek. ABD’ninkine benzer şekilde hesapları hava durumu ve spor tahmin sayfası olarak tanıtan bu sayfalara ilişkin temizleme işlemi bugün itibari ile başladı.

Sputnik platformu ile bağlantısı tespit edilmiş olan sayfalarda NATO’ya karşı duyarlılık, yolsuzlukla mücadele ve protesto hareketleri gibi konularda paylaşım yapılıyor. DFRLab tarafından yapılmış olan araştırmaya göre, bu sayfaların görünenden çok daha başka amaçları var. Rossiya Segodnya önderliğinde oluşturulmuş olan içeriklerin hızlı bir şekilde sosyal medya üzerinden yayınlanmasına yardım amaçlı kurulmuş olan bu hesaplar, tek tek tespit edildi. Facebook uygulaması kötüye kullanımın önüne geçmek için gerekli olan çalışmaları hızlı bir şekilde yaptı ve bugün itibari ile 500 adet hesabı sildi.