Android Telefon Nasıl Yedeklenir?

Paylaş!

Android cihazdan verileri yedeklemek mümkün. Android Telefon Nasıl Yedeklenir? Yedeklenen bütün ayarlar ve veriler orjinal bir cihaza veya başka bir android cihaza geri yükleyebilirsiniz. Verilerin yedeklenmesi veya geri yüklenmesi cihazın sürümüne göre farklılık gösterir. Daha yüksek sürümlü bir cihazdan daha düşük sürüme sahip olan bir cihaza yedekleme yapamazsınız. Fotoğraf ve videoları otomatik olarak Google fotoğraflar kitaplığına yedeklemek mümkün. Dosyaları ve klasörleri de Google drive otomatik olarak yedeklenir. Android telefonda yapılan yedekle işleminden sonra başka cihaza Google hesabıyla giriş yapmak tüm bilgilerin o cihaza yüklenmesini sağlar.

Verileri ve Ayarları Yedekleme

Yedeklenen verilerin korunması için ekran kilidi kullanmaya özen göstermek gerekir. Verileri ve ayarları yedeklemek için cihazın ayarlar kısmına girip sistem ardından gelişmiş ve daha sonra yedekle kısmına girmek gerekir. Bu adımlar telefona göre bazen farklılık gösterebilir. Bu durumda ayarlar uygulamasında yedekle kısmını bulmak gerekir. Ayarlar uygulamasından arama yaparak bulabilirsiniz. Bilgilerinizi yeni bir telefona aktarmak istiyorsanız ayarlar manuel olarak yedeklenebilir. Ayarlar uygulamasına girip sistem, gelişmiş, yedekle, şimdi yedekle ve devam tuşuna basıldığı takdirde bilgileri manuel olarak yedeklemiş olursunuz. Bütün bunları yaptıktan sonra cihaz sıfırlanabilir. Bu aşamadan sonra tüm bilgiler yedeklenmiş olacaktır.

Yedeklenen Verileri Geri Yükleme

Yeni bir cihazda eski cihazdaki Google hesabını kullanarak o hesapla cihaza giriş yaparak tüm verileri geri yüklemiş olursunuz. Fakat daha yüksek sürümlü bir telefondan daha düşük sürümlü bir telefona yedekleme yapılamaz. Kişiler fotoğraflar veriler ve tüm uygulamalar Google hesabıyla giriş yapıldığı takdirde cihaza geri yüklenir. Bazı durumlarda tüm uygulamalar geri yüklenmiyor. Öyle bir durumda play storeden indirebilirsiniz. Bazı cihazlarda bu durumlar farklılık gösterebilir.