Apple Ekran Kaydedilen Uygulamaların Kaldırılmasını İstiyor

Paylaş!

Apple Ekran Kaydedilen Uygulamaların Kaldırılmasını İstiyor. Akıllı cihaz devi Apple, bazı iOS uygulamalarının kullanıcılarda deneyimi iyileştirmek için cihaz ekranı kaydettiğini ortaya çıkardı. Bu durumun ortaya çıkmasının ardından Apple şirket olarak, geliştiricilere bildiri gönderdi. Uygulama geliştiricilere bu ekran kaydetme kodunu silmelerini, söyleyen Apple, aksi takdirde uygulamaları mağazadan kaldıracakları konusunda tehdit etti.

İlgili Firmalar Veri ve Şifreleri Kaydediyor

App Analyst ve TechCrunch tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre bazı popüler iOS uygulamaları, kullanıcıların deneyimini iyileştirmek amacıyla ekran görüntüsünü kaydetmektedir. Bu ekran görüntüleri ile birlikte kullanıcı adı, şifresi ve kimlik bilgileri de kaydedilmektedir. Bu durumu tespit eden App Analyst ve TechCrunch’un araştırması sonucunda Apple, vakit kaybetmeden harekete geçti.

Apple kullanıcıların, ekranda gerçekleştirdikleri tüm kaydırma, dokunma ve klavye girdilerini kaydeden bu geliştiricilerin, bu uygulamayı nasıl kullandığı ile ilgili simüle edilmesini sağlayan Oturum tekrarlama teknolojisidir. Bu teknolojinin sahibi Glassbox adlı bir şirkettir. Şirket, Engadget’a ulaşıp konu ile ilgili bir takım açıklamalarda bulundu.

Uygulama Veri Casusluğu Yapmıyor

Geliştirdikleri bur teknoloji sayesinde kullanıcıların ve tüketicilerin uygulamayı nasıl kullandıklarını görüp, analiz etmesini sağlamak amacıyla geliştirildiğini belirtti. Glassbox, bu uygulamanın teknolojide hiçbir veri casusluğu amacı gütmediğini de ifade etti. Tek amacının özelliklerin ve arayüzün geliştirilmesi adına kullanım alışkanlıklarını ortaya çıkarmak olduğunu belirtti.

Sistem Veri Güvenliğini Tehlikeye Atmıyor

Uygulama kullanılırken elde edilen verilerin güvenliği konusunda firmalara tüketici tarafından girilen veri ve şifreler, uygulamaya tekrar erişimin kısıtlanmasına neden olmadığını belirtti. Ayrıca bu durum yetkili kişilerin de erişimini kısıtlamamaktadır. Sisteme erişen kullanıcılara denetim günlüğünü tutma imkanı sunarak hizmet verdiklerini söyleyen Glassbox, verilerin yabancı üçüncü kişilere paylaşılmasının da kesinlikle söz konusu olmadığını özellikle belirtti.

Apple’nin Uyarısı Çok Sert Oldu

Ancak bu teknolojinin sahibi Glassbox’ın bu şekilde bir açıklama yapmasının asıl sebebi, TechCrunch’ın makalesi ile birlikte ortaya çıkmaktadır. Makaleye yer alan verilerin kaydedildiği endişesi değil, Apple’ın uygulama geliştirici firmaları sert bir dille uyarması ve tehdit etmesi oldu. Apple, bu teknolojiyi kullanan şirketlere gönderdiği bildiride derhal ekran kayıt kodunu kaldırmalarını söylerken kaldırılmaması durumunda uygulamalarının mağazadan tamamen kaldırılabileceğini söyledi.