Drone Kaydı Nasıl Yapılır?

Paylaş!

Bu yazımızda sizlere drone kaydı nasıl yapılır? Sorusunun cevabını sıralı bir şekilde açıklayacağız. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından yayımlanan talimatla birlikte 23 Şubat 2016 tarihinden itibaren Türkiye’de bulunan ‘drone‘ kullanıcıları için kayıt etme zorunluluğu resmen başlamıştır. Azami kalkış ağırlığı 500 gr ve 25 kg aralığında olan drone’ları ve bu drone’ları kullanacak olan pilotların 23 Şubat 2016 tarihinden itibaren Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan internet tabanlı “Kayıt Sistemi”ne kayıt yaptırması gerekmektedir. Peki, bu drone kaydı nasıl olur? Kimler için zorunlu kayıt ettirilmelidir? Drone’ların kayıt işleminin yapılabilmesi için 6 temel kısımdan oluşan 1 rehber şeklinde sıralamalı olarak açıklayacağız.

Kayıt Sistemi’ne Giriş

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SHGM) sayfasında bulunan “İnsansız Hava Aracı Kayıt Sistemi” için hizmete sunduğu internet sitesinde yer alan http://iha.shgm.gov.tr/index.html adresine giriş yapılmalıdır.

Hesap Oluşturma

Kayıt sistemine giriş yapıldıktan sonra açılan ekranda istenen “Ad”, “Soyad” ve “E-Posta” gibi bilgilerin girilip, bir “Şifre” oluşturulmalıdır. Hemen ardından “Kayıt Ol” butonununa tıklanmalıdır.

Kişisel Bilgileri Girme

Kayıt oluşturan kişi E-postasına gelen doğrulama linkini tıklamalıdır. Sistemde, “Hesabım” başlığı adı altında yer alan “Kişisel Bilgilerim” alanına, TC Kimlik No, adli sicil kaydı, telefon numarası, ikametgah bilgileri ile muvafakat belgesi bilgilerinin girilmesi gerekir ve kişinin fotoğrafının eklenmesi gerekmektedir.

Araç Bilgilerinin Eklenmesi

Kişisel bilgi ve belgelerin sisteme girilmesinden sonra İHA Kayıt Sistemi, pilot bilgilerinin onaylanma işlemine tabi tutulmaktadır. Bu onayın hemen sonrasında sertifika ve drone araç bilgileri ile 3 farklı fotoğraf sisteme eklenebiliyor.

Satma/Hurdaya Çıkarma

Kullanıcı, drone’unu satmak ya da hurdaya çıkartmak isterse eğer forma satış yapacağı kişinin TC kimlik numarasını yazması gerekmektedir. Alıcının onaylamasının sonrasında hava aracı-drone, alıcının hesabına geçmektedir.

Drone Plakası Alma

Uzmanların kullanıcıyı inceleyip, onaylanmasının sonrasında kullanıcıya cihazı için 1 plaka tahsis edilmektedir.

Drone Kaydı Kimlere Zorunludur

Drone kayıt zorunluğu, eğer cihaz ticari bir amaç için kullanılıyorsa bu kayıt, tüm Drone’lar için zorunludur. Eğer drone hobi ve eğlence amaçlı olarak ullanılıyorsa, cihazın azami kalkış ağırlığı 4 kilogramın altında ise, kayıt yaptırmak gerekmiyor. Hobi ve eğlence amaçlı olarak da kullanıyor olsa bile, eğer sahip olunan drone, 4 kilogramın üzerinde ise yine İHA Kayıt Sistemine kayıt yaptırılması gerekiyor.