İstanbul’da Gizli Deprem

Paylaş!

İstanbul’da Gizli Deprem. İngiltere ülkesinin ünlü gazetesi The Guardian, 2016 senesi içerisinde İstanbul’da 5.8 büyüklüğünde bir sarsıntıyı meydana getirebilecek depremin olduğunu belirtti. The Guardian tarafından yayınlanan haberde, 2016 senesinde İstanbul’da tam olarak 50 güne yayılmış olan yavaş deprem gerçekleştiği iddia edildi.

Earth and Planetary Science Letters’da yayınlanmış olan makaleye göre, depremin merkez üssü İstanbul’un bir kaç kilometre kadar güney kısmında yer aldı ve sondaj deliğinde yer alan gerilim ölçer cihazı ile saptaması yapıldı. Patricia Martinez-Garzon önderliğindeki ekip, bu depremin bünyesinde bulunan bütün enerjiyi bir kerede açığa çıkarmış olması durumunda 5.8 büyüklüğünde bir sarsıntının meydana geleceğini belirtti.

Yavaş deprem durumlarında enerjinin saniyeler içerisinde açığa çıkma durumu söz konusu olmadığından 2016 senesinde bu depremi kimse hissetmemiş durumda. Saatler hatta aylar süren bir enerji dağılımının bu depremde söz konusu olması, 5.8 şiddetindeki bir depremin önlenmesine de etken olmuş durumda.

Türkiye’deki Uzman Görüşleri

Patricia Martinez-Garzon’un liderliğini üstlendiği ekipten gelen açıklama üzerine Türkiye’deki uzmanlardan da çeşitli görüşler geldi. Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan konuya ilişkin yaptığı açıklamada, yavaş deprem diye bir şeyin olmadığını söyledi. Depremde enerjinin bir anda ortaya çıktığını ve yavaş enerjinin depremden sayılmadığını söyleyen Ercan, krip noktası denen şeyin deprem olarak nitelendirilmemesi gerektiğini dile getirdi. Prof. Dr. Şerif Barış da olaya ilişkin açıklamalarda bulunan uzmanlardan bir tanesi.

Yavaş deprem kavramının dünya literatüründe son 10 yıllık bir süreçte ortaya atıldığını söyleyen profesör, depremlerin çok yavaş bir şekilde hızla kırılmasının ifade edildiğini dile getirdi. Deprem ağlarının yoğun olduğu yerlerde bulunan bu tarz yaklaşımların yavaş deprem olarak tanımlandığını söyleyen Şerif Barış, elektronik ve sismik sistemlerin gelişmesi ile beraber yavaş depremlerin söz konusu olduğunu belirtti.

Türkiye’deki uzman görüşlerine bakıldığı zaman Patricia Martinez-Garzon önderliğindeki ekibin görüşlerine katılan da var karşı çıkan da. Ancak sonuçlara bakıldığında yavaş bir şekilde yayılan enerjinin bir anda ortaya çıkması durumunda 5.8’lik bir depremin olabileceği söz konusu. İstanbul’un böyle bir depremde ne duruma geleceği ise korkutucu görüntülere neden oluyor.