New Horizon Uzay Aracı, NASA’nın Yeni Hedefinde

Paylaş!

New Horizon Uzay Aracı, NASA’nın Yeni Hedefinde. Geçtiğimiz yılı büyük bir başarı ile beraber tamamlayan NASA’nın New Horizon uzay aracı, bugüne kadar keşfi yapılmış olan Güneş Sistemi’ndeki en uzak nokta cismini fotoğraflamayı başarmıştı. Yeni göreve hazır olduğuna kanaat getiren araç için NASA, gelecek hedeflerini belirlemeye başladı. New Horizon adı verilen uzay aracı 2018 yılını başarılı bir şekilde tamamlamıştı.

Uzay aracının üzerinde bulunan gelişmiş ekipmanlar ile beraber çekilen fotoğrafları NASA’ya aktaran New Horizon, merak edilen pek çok konu hakkında fikir edinilmesine yardımcı olmuştu. Senenin bitimine doğru bu zamana kadar Güneş Sistemi’nin en uç noktasında bulunan nesneyi keşfeden bu uzay aracı, Ultima Thule adı verilen nesneyi fotoğrafladı ve bilim dünyasının büyük bir heyecan yaşamasına neden oldu. Bu görevini tamamladıktan sonra uzay yolculuğuna kaldığı yerden devam eden New Horizon, teknik donanımı ve fiziki şartları ile daha uzun bir yolculuğu kat edebilecek potansiyele sahip.

New Horizon’un 2019 Hedefi

New Horizon uzay aracı için 2018 yılında konulmuş olan hedefin başarı ile tamamlanması, NASA’nın 2019 hedefine geçmesini de beraberinde getirdi. Ultime Thule nesnesinin fotoğraflanma işleminin Hubble Uzay Teleskobu yardımı ile yapıldığını anlatan yetkililer yeni hedeflerine geçtiklerini de açıkladılar.

New Horizon uzay aracının geleceği şuan için bilinmezliğini korusa da, bu uzay aracında görevli olan ekibin yeni hedefi uzay yolculuğuna devam etmekte olan aracın yazılımsal güncellemelerini sağlamak. Araçta yer alan mevcut donanım ile elde edilen fotoğrafların ve verilerin Dünya’ya ulaştırması uzun zaman alıyor. Bu durumun önüne geçmek isteyen yetkililer yeni yazılımları araca uzaktan ekleyerek Dünya’ya daha kısa sürede gönderilen fotoğrafların ve verilerin elde edilmesini sağlayacak.

Yapılacak olan güncellemenin bir diğer hedefi ise verileri birleştirme kabiliyetine sahip olunması. Daha çok bilgiye daha az zaman harcanarak ulaşım sağlanması için gerekli olan çalışmalara başlayan ekip, New Horizon uzay aracına gerekli olan güncellemeleri uzaktan erişim ile sağlamayı planlıyor. 2019 yılında New Horizon uzay aracının geleceğinin ne olacağı ise bilinmezliğini korumaya devam ediyor.