Balinalar Her Yerden Görünüyor

Paylaş!

Balinalar her yerden görünüyor. Cambridge Üniversitesinin, bazı araştırma görevlileri yaptıkları araştırma sonucunda, dünyanın en büyük memeli hayvanlarından olan balinaların sadece yakından değil atmosfer dışından da göründüklerini söyledi. Araştırmacıların asıl amacının balinaların izlediği rotayı takip etmek olduğunu söyleyen araştırmacılar bu rotayı öğrenmek için, dünyadan fırlatılan uydu cihazlarından destek aldıklarını söylediler. Bu veriler doğrultusunda dünyanın en büyük hayvanları arasında yer alan balinaların, sahip oldukları kalabalık topluluğun özellikleri ve izledikleri rotaların ne olduğunu öğrenebileceklerini belirttiler.

Nasıl Görüntülendi?

Araştırmacılar uydu cihazından faydalanmak istediklerinden dolayı bu cihazlara yüksek kalitede fotoğraf çekilen teknolojik fotoğraf makinelerini uydu cihazlarına yerleştirdiler. Bu fotoğraflar sayesinde şu ana kadar çekilmiş en net ve en davranış özelliklerini yansıtan fotoğraflar çekildiğini belirten araştırmacılar, fotoğraflar içerisinde bulunan balinaların birçok türünün bulunduğunu belirtti. Bu balina türleri arasında birçok kıtadan gelip orta noktada buluşan hayvanları tespit ettikleri belirtildi. Bu hayvanlar arasında Akdeniz kıyılarında yaşayan hayvanlardan Meksika kıyılarında yaşayan balinalara kadar birçok tür olduğunu belitti. Bu görüntüleri yakalayabilmek için kalabalık bir araştırma ekibinin, aylarca süren takibi ve özverili bir çalışma sonrasında yakalandığını belirttiler.

Yakalanan bu görüntülerin ilgili üniversite tarafından balinaların soy kültürleri ve çoğalma bilgilerine erişecekleri, bu bilgiler sayesinde balinaların neslinin tükenmesini engelleyebileceklerini belirtti. Bu fotoğraflama sırasında kullanılan makineler, ilk defa bir bilimsel çalışma için kullanıldığı öğrenildi. Bu makinelerin bu fotoğrafı çekebilmesi için kamera ucunda bulunan lenslerin, özel bir yapıda olduğu ve bu yapı sayesinde çok uzaktaki görüntüleri yüksek kalitede çektiği söylenildi. Bu fotoğraflar ile birlikte balinaların hiç bilinmeyen kişisel özelliklerinin saptandığını ve bu süreçten sonra balinaların yapacağı hareketleri ve gidecekleri rotaları çok daha çabuk ve kolaylıkla öğrenilebileceğini belirttiler.

Araştırmanın başında bulunan Profesör Hannah Cubaynes, yaptığı açıklamada bu görüntülerin elde edilebilmesi için kullanılan uydu cihazının, özel bir şirkete ait olan çok gelişmiş özellikleri olan bir uydu sisteminden yararlandıklarını ve bu uydu sisteminin günün her saati hareketli olduğunu, sabit kalmadığı için rahatlıkla izlediği rotaları öğrenebildiğini belirtti.