Baz İstasyonlarının Zararları Nelerdir?

Paylaş!

Baz istasyonları, anten görevi gören ve GSM firmalarının çekim güçlerinin arttırmaları için bazı bölgelere yerleştirdikleri verici araçlardır. Bir cihazın her yerden çekiyor olması GSM şirketinin müşteri potansiyelini arttırmasında en büyük etkendir. Her firma kendi operatörünün daha güçlü çekim yapması için hemen her yere baz istasyonu yerleştiriyorlar. Ancak pek çok kişinin bilmediği baz istasyonlarının zararları nelerdir? Oldukça önemli bir konudur.

Baz İstasyonlarının Zararları İlgili Araştırmalar

Öncelikle baz istasyonları bulunduğu çevreye yoğun bir radyasyon yayar ve bu radyasyon insan sağlığı başta olmak üzere hayvan, bitki ve toprağa kadar ciddi anlamda zarar verir. Birçok üniversitelerin araştırmaları arasında olan baz istasyonlarının un zararları nelerdir? konusunda uzmanlar cep ortak görüşü çevreye yaydığı elektromanyetik dalgaların insan ve doğaya verdiği zararlar neticesinde birçok kuş neslinin dahi tükendiği yolundadır. Amerika’da yapılan en son araştırmada son yüzyılın en büyük sorunu olarak değerlendirilen elektromanyetik radyasyon yayan baz istasyonlarının zararı kesinleşmiştir. Baz istasyonlarının yerleştirilmesi ile ilgili Avrupa’da bazı önlemler alınmış durumdadır. Bunlardan biri de GSM şirketlerinin bu istasyonları olabildiğince yüksek yerleştirmesi zorunluluğu vardır.

Baz İstasyonunun İnsan Sağlığı Üzerinde ki Olumsuz Etkileri

Yaydığı elektromanyetik dalgalar canlıların vücudunda bulunan hücrelerin doğal yapısını, kimyasını bozduğu belirlenmiştir. Buna bağlı olarak protein, potasyum, magnezyum gibi büyük moleküllerin deforme olmasını ve hücrelerin zarlarında delikler oluşmasına birbirine yapışması, enzimlerin ve sinir zarlarının bozulmasına neden olur. Bunların doğal sonucu olarak kanser riski ve uyku bozukluğu, Parkinson, Alzheimer, depresyon, unutkanlık, birçok sinirsel rahatsızlıklara ve beyin hastalıklarına neden olur. Bunların dışında bu radyoaktif dalgalar işitme kaybından göz hasarına ve hatta bayanlarda döl yatağının zarar görmesine kadar sağlık üzerinde olumsuzlukları mevcuttur.