Windows Konum Etkinliği Nedir Nasıl Kapatılır?

Paylaş!

Windows 1980 yılında geliştirilen, işletim sistemidir. Sürekli olarak günümüze kadar birçok farklı sürümleri de beraberinde piyasaya sunmaktadır. İlk dönemlerde sadece bilgisayar odaklı çalışmış olsa da son yıllarda mobil cihazlar içinde kullanılabilir, sürümler ile de kullanıcıların dikkatini de çekmeyi başarmıştır. Windows 8.1 ve son sürümü olan Windows 10 ile birlikte eklenmiş olan konum bildirme özelliği, internette dolaşım sağlarken kullanıcıların karşısına uyarı olarak gelmektedir. Bu konum özelliği, Windows işletim sisteminin sizin hakkınızda bilgi sahibi olmak amacı ile meydana gelmediğini belirtmemiz gereklidir. Bu uygulamanın amacı, bazı sitelerde konuma ihtiyaç duyulması ve bunu sağlamak için gerçekleştirilmektedir. Bu durumdan rahatsız olan kullanıcılarda, Windows konum etkinliği nedir nasıl kapatılır? Gibi araştırmalar yapmak ta ve çözüm aramaktalardır.

Windows Konum Etkinliği Nedir?

Microsoft ve diğer uygulama üreticilerinin kullanıcılara sundukları uygulamaları daha iyi ve verimli kullanabilmeleri adına bazı verileri toplar. Özellikle hava durumu yâda bölgenize yakın olan yerlerin gösterilmesi için konumunuza ihtiyaç duyar ve sistem tarafından bunun için onayınızı talep eder.

Windows Konum Etkinliği Nasıl Kapatılır?

İki sürümde bulunan konum etkinliğini kapatmak için, Windows 8.1 de, Denetim masası, tüm denetim masası öğeleri, Konum ayarları sekmesine ulaştıktan sonra konum bilgilendirmesi devre dışı seçeneğini aktif yapmanız yeterli olacaktır. Windows 10 işletim sisteminde konum etkinliğini kapatmanız için, ayarlar, sistem, bildirimler ve eylemler, sistem simgelerini aç veya kapat, konumu açma kapatma sekmesine ulaşarak konum bildirimini kolaylıkla kapatabilirsiniz. Windows 10 işletim sisteminde, geçmiş konum bilgilerinizi silmenizde mümkündür. Tüm bu kapatma işlemlerini gerçekleştirdikten sonra, bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekmektedir. Yeniden başlatıldıktan sonra ayarlarınız güncellenmiş olacak ve konum bilgi etkinliğiniz devre dışı bırakılmış olacaktır.