BFR Roketinin Adı Değiştirildi

Paylaş!

BFR roketinin adı değiştirildi. 21. yüzyılın en çok konuşulan ve hakkında en çok araştırma yapılan girişimcilerinden bir tanesi olarak bilinen Elon Musk, Twitter hesabı üzerinden oldukça çarpıcı açıklamalarda bulundu. Twitter uygulamasını oldukça aktif kullanarak takipçilerinin bazı sorularını da yanıtlayan ve SpaceX ile ilgili gelişmeleri bizzat kendi bildiren Elon Musk, SpaceX’in henüz inşasını gerçekleştirmediği, ancak gerçekleştirdikleri zaman dünyanın en büyük roketi olma özelliğine sahip olacak olan BFR (Big Falcok Roket) adını verdikleri roket hakkında açıklamalarda bulundu.

Elon Musk yaptığı açıklamada bu devasa boyutlarda oluşturulacak olan roketin adını değiştirdiklerini duyurdu. Gelecek dönemlerde bu roketin yıldızlar arası yolculuklarda kullanılabileceğini de yazan Elon Musk, birçok kişinin heyecanlanmasına neden oldu. Elon Musk tarafından Twitter hesabı üzerinden yapılan açıklamaya göre bu devasa roketin yeni adı Starship olarak belirlenmiş oldu. Ancak Starship ismi roketin yalnızca yolcu ve yük taşıyan kısmına verilen isim olarak belirlenmiş durumda.

İki Farklı İsim Tek Roket

Starship ismini verdiği roketin Dünya üzerinden ayrılmasına yardımcı olacak olan ve yer çekimden kurtaracak olan roketin adı Super Heavy olacak. Tek roket iki farklı isim ile anılacak şekilde düzenleme yapan SpaceX kuruluşu, devasa boyuttaki roketine tam olarak Starship Super Heavy adını vermiş durumda. Bir Twitter kullanıcısının yıldızlar arasında her hangi bir yolculuk faaliyeti göstermeyen bir geminin adının Starship olamayacağı konusunda yazdığı tweete karşılık olarak Elon Musk’tan son sürümlerinin yapıldığına dair yanıt gecikmedi.

Elon Musk, inşa edilecek olan devasa boyutlardaki yeni roketin yıldızlar arası yolculukta da kullanılabileceğine ilişkin bazı ipuçlarını vermiş oldu. Dünya’ya en yakın yıldız olan Alfa Centauri yıldızının Güneş’ten yaklaşık olarak 4.3 ışık yılı kadar uzakta olduğu düşünüldüğü zaman yıldızlar arası seyahatin şuanlık bir hayal olarak kalması ancak gelecekte bunun yapılabileceğine ilişkin bilgilerin geçilmesi dikkatleri çekti. Mevcut teknolojiler ile yıldızlar arası seyahat edebilmek şuan her hangi bir roket için mümkün görünmüyor. Gelecekte yaşanacak olan teknolojik atılımlar ile hangi adımların kat edileceği ise merak konusu.