Android Telefonum Açılmıyor Ne Yapmalıyım?

Paylaş!

Android telefon kullanıcılarının karşılaştığı sorunların başında telefonun açılmaması gibi teknik sorunlar gelir. Nedenleri ise çoğu zaman fark edilmeyen yazılımsal sorunlar veya diğer teknik konular olabilir. Sorunların bazılarına müdahale etme şansınız bulunurken bazılarını ise teknik servise götürmekten başka çareniz kalmaz. Android telefonum açılmıyor ne yapmalıyım? Sorusunun cevabı aslında sorunun ne olduğunu anlamaktan ve buna göre hareket etmekten geçer. Bunun için de bir takım işaretleri ve sorunları anlamaya çalışmak gerekebilir.

Donanımsal Sorunlar

Android telefonunuz nedensiz şekilde aniden açılmamaya başladıysa en kötü ihtimallerden bir tanesi donanımsal bir sorun olduğudur. Yazılımsal olarak da nitelenen bu sorun sonucunda bataryadan gereken gücü çekemeyen cihazınız açılmayacaktır. Bu durumlar sizin kendi bilgi birikiminizle çözülecek konular olmadığından ve yazılımsal sorunlar hala garantisi devam ettiği müddetçe garanti kapsamında olan arızalar olduğundan dolayı servisten destek almak daha sağlıklı olacaktır. Cihazınızı şarja taktığınız halde şarj almıyor veya açma düğmesi işlem yapmıyorsa yazılımsal sorun olma ihtimali yüksektir.

Bataryanın Değiştirilmesi

Bazen telefonunuz açılmadığında ise yapmanız gereken temelde bataryasında bir sorun olup olmadığını anlamaktır. Çünkü bataryanın ömrünü tamamlaması halinde telefonunuz açılmayabilir. Bunu anlamak için yedek bir bataryadan yardım alabilir veya bir telefon servisinden batarya gücünü ölçmesini rica edebilirsiniz. Bataryadan kaynaklı olması halinde de kısa sürede sadece batarya değişimiyle bile sorununuz çözülebilir.

Android Bootloader Çözümü

Android cihazınız açılmadığında Android yazılım ekranının açılması ve varsa buradan çözüm aranması da bir başka seçenek olabilir. Bu ekranı açmak bir anlamda temel düzeyde Android ekranını açmak demektir. Bunu yapmak için ses açma+ ses azaltma+ güç tuşuna basmanız yeterli olacaktır. Buradaki menüden tarama yaparak sorunu anlayabilirsiniz.