Bilgisayar Performansı Nasıl Ölçülür?

Paylaş!

Aktif olarak çalışmalarında bilgisayar kullanan kişiler için bilgisayar performansı önemli bir yere sahiptir. Bu yüzden bilgisayar performansı nasıl ölçülür? diye merak ediyorsanız bir kaç ayarla oynamanız gerekecektir. Gerekli oynamaları yaptıktan sonra işlemlerin geçerliğini test etmek için benckmark kullanabilirsiniz.

Ücretisz Benchmark Yazılımları

Maddi kayıplar yaşamadan uygulamalar edinerek performans ölçümü sağlanabilmektedir. Sistemde yapmış olduğunuz ilk ve son değişikliklerde karşılaştırma yaparak performans hakkında bilgi edinebilirsiniz.

FRAPS

Sentetik ölçüm yapmayan popüler uygulamalar arasında yerini almaktadır. Test yazılımı değildir fakat sisteminizin anlık hızını ölçerek ne kadar hızlı çalıştığına dair fikir elde edebilirsiniz. Kullanımı basit olan bir programdır. Oyun oynamak için bilgisayarınızı kullandığınızda programı açarak performans durumunu inceleyebilirsiniz.

3DMark 06 / PCMark 05

Bilgisayar testleri konusunda uzmanlık sağlayan firmalardan biridir Futuremark. Profesyonel veri alabileceğiniz bir uygulamadır. Yeni ve gerçekçi sonuçlar vermektedir. Yeni işlemciler için ayarlanmıştır ve son sürüm imkanı sağlamaktadır. Daha profesyonel hizmet almak isterseniz bu yazılımı ücretli temin edebilirsiniz. Eski sürümlerinin ücretsiz hali mevcuttur. Eski sürümlerde kullanıcıların işine yaracak niteliktedir. Ekran kartına odaklanarak oyun performansı için gerçek verileri ölçer.

SuperPi

Çok güçlü bir bilgisayara sahip olabilirsiniz. Bilgisayarınız zor bir matematik işlemi olsa bile çözecek niteliğe sahip programlar bulunmaktadır. Bilgisayarın işlemci hızını kaliteli biçimde ölçen programlardan biridir. Özellikle oyun oynarken ekran kartıyla ilgilenen oyuncular için overlock öncesi ve sonrası testlerinde etkili bir yere sahiptir.

Novabench

Benzer uygulamalardan bir tanesi gibi görünebilir fakat diğer uygulamalardan farkı normal haliyle ücretsiz temin edilebilmesidir. Ayrı ücretli sürümü bulunmamaktadır. Genellikle Ofis ve evde kullanılan bilgisayarda ölçüm yapmak için kullanılan programlardan biridir. Bilgisayar performansı nasıl ölçülür? sorunuza bu programlarla gerekli cevapları bulabilirsiniz.