Bilgisayarın CPU Sıcaklığı Nasıl Ölçülür?

Paylaş!

Öncelikle işlemciler, iş yoğunluğundan ötürü her daim bir çalışma temposu içerisindedirler. Bu nedenle sürekli çalışan ve meşgul olan bilgisayarda performans konusunda bir düşüklük yaşanabilir. Bununla birlikte aynı zamanda belli bir ısınma da görülür. İşlemci ne kadar ısınırsa bilgisayar performansı o kadar düşecektir ve yavaşlayacaktır. Özellikle yaz ayları da düşünülecek olursa bilgisayarın normal ısısı 40 derece ile 45 derece arasında olmalıdır. Öyleyse, bilgisayarın cpu sıcaklığı nasıl ölçülür? Bu durumda tüm öneri ve tavsiyeler göz önüne alındığında en ideal ve iyi kullanımlı program olarak Core Temp programı çıkıyor karşımıza. Bilgisayarın ısısını bu programı yükleyerek ölçmek gayet makul bir seçenek olacaktır. Ayrıca bu değerleri kontrol ederek ters bir durum olduğunda mani olabiliriz. Eğer bilgisayar kullanıcısı bilgisayar içini açma işinden anlıyor ise bilgisayarı açarak soğutma görevi gören fanlar daima kontrol edilmeli ve tozlu ise değiştirilmelidir. Gerektiğinde fan ile işlemci arasına termal macun sürülmelidir.

CPU Nedir?

CPU, İngilizce açılımı ile Central Process Unit, Türkçe karşılığı olarak merkezi işlem birimi anlamına gelir. Türkçede işlemci olarak dile getirilmektedir. Bilgisayar içindeki veri akışını sağlamaktadır. Aynı zamanda bilgisayar içinde hangi verinin nereye gitmesini matematiksel olarak düşünüp karar verir ve bunu gerçekleştirir. Bu işlemler sırasında da çabucak ısınabilir.

CPU Neden Isınır?

CPU yani işlemci, birden fazla program aynı anda açıkken gereğinden fazla gayret gösterdiği ve fazla enerji harcadığı için çok iş yapmış oluyor ve bunun sonucunda ısınması kaçınılmaz bir hale geliyor. Yani ne kadar program açık ve kullanılıyor ise işlemci o kadar çok ısınma gösterir. İşlemcinin ne kadar fazla ısındığı anlaşılabilir. Fan sesi duyuluyor ise işlemci o kadar ısınmış ve soğutucu fan onu o kadar soğutmaya çalışıyor demektir.