Kaybolan Veriler Nasıl Geri Getirilir?

Paylaş!

Dijitalleşen bir zaman diliminde yaşadığımız en büyük sorunlardan biri veri kaybıdır. Sahip olunan tüm verileri dijital alanlarda depolanır. Bu yüzden kayıplar yaşandığı zaman kaybolan veriler nasıl geri getirilir? Sorununun cevabı önemli bir yere sahiptir. Depolanan bilgiler iş ve eğitim kariyerinizi tehlikeye atacak kadar değerli olabilmektedir. Sevdiğiniz kişiyle son fotoğrafınız, teslim ödeviniz ya da iş için sunum dosyanızı kaybedebilirsiniz.

Silinen Dosya Nasıl Geri Getirilir?

Yazı arşivinizden kaybettiğiniz bir dosya, video ya da sunum dosyalarınızı kaybetmiş olabilirsiniz. Üzülmenize gerek yoktur. Verilerinizi kurtarmanın birden fazla yolu bulunmaktadır. Virüslerle beraber birçok etken verilerinizin kaybolmasına neden olmuş olabilir. Dalgınlık sebebiyle shift+delete yaparak komple silme işlemi gerçekleştirmiş olabilirsiniz. Sabit diskinizin çalışma prensibi sayesinde bu dertten kurtulabilirsiniz. Ufak bir işlem gerçekleştirerek sabit diskinizdeki verileri geri getirebilirsiniz. Kaybolan veriler nasıl geri getirilir? Sorusu sıkça sorulmaktadır. Aşağıda bulunan işlemleri deneyerek cevaba ulaşabilirsiniz.

Priform Recuvayla Dosyaları Geri Getirmek

Uygulamanın sınırlı sürümü ile dosyalarınızı getirme imkânına sahipsiniz. Eğer ciddi derecede önemli bir bilgi kaybı yaşadıysanız uygulamanın tam sürümünü alarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Dosyayı indirip kurulumu Türkçe dil desteği ile oluşturabilirsiniz. Kurulum gerçekleştikten sonra küçük bir tarama yaparak silinen verilere ulaşabilirsiniz. Kaybettiğiniz bilginin türünü seçerek arama alanını kısıtlayabilirsiniz. Dosyanın silindiği konumu özellikle belirtmeniz gerekmektedir. Eğer dosya silinmesi yeni gerçekleştiyse kısa, uzun süre önce gerçekleştiyse derinlemesine yapılan tarama seçeneğini seçmelisiniz.

Doğru Ayarlara Dikkat Edin! Kaybolan veriler nasıl geri getirilir? derken programı nasıl kullanacağınız da önemlidir. Daha iyi sonuçlar alabilmeniz adına programın sağ üst köşesinde bulunan gelişmiş kipe geçme özelliğini kullanın. Ayarlar menüsünden gerekli düzenlemeleri yaparak verilerinize güvenli bir şekilde erişebilirsiniz.