Bilgisayarda Ekran Videosu Nasıl Kaydedilir?

Paylaş!

Bilgisayar kullanıcıları bazı zamanlar uğraşmakta olduğu işin videosunu alma ihtiyacı duyabiliyor. Haliyle buda Bilgisayarda Ekran Videosu Nasıl Kaydedilir sorusunu akıllarda uyandırıyor. Ve bu ihtiyacı karşılamak adına bir program mevcut. Bu program halkça tutulma ve kulanım kolaylığı bakımından zirvede yer alıyor.

Bandicam

Bandicam isimli program bilgisayarda ekran videosu çekmek için kullanılan bir yazılımdır. Kullanıcılara hem oyun videosu hemde ekran videosu alma hizmetini sunuyor. Masaüstü arayüzünden gerçekleştirilmiş olan her türlü faaliyet çeşidine ekran videosu alma olanağı sağlıyor. Bandicam programı ile hangi bölümleri kaydetmek istediğiniz size kalmış. Ve seri bir şekilde ekran videosu alacağınız bölümü belirleyebilirsiniz.

Bandicam Nasıl Kullanılır?

Bilgisayar kapasitesi düşük ise öncelik olarak bandicam ayarlar bölümünde FPS ayarları yapmanız gerekiyor. Ayarlar seçeneği format yazısının hemen altında bulunuyor. Video kaydına başlamadan önce dikkat edilmesi gereken ikinci altın kural disk alanıdır. Disk alanı çekeceğiniz video için yeterli boyuta sahip olmalı. Diğer ayarlar son sürümde otomatik kullanıcı arayüzüne uygun bir şekilde kayıtlı. Bu takdirde bazı istisnai durumlar dışında ayar yapmak gerekmiyor. Ekran videosu alma konusuna gelinecek olursa programdaki kırmızı butona tıklayıp kaydı başlatabilirsiniz. Zaten son sürümde butonların üzerine gelince gerekli açıklamalar mevcut.

Oyun Videosu Kaydetme

Bu programı diğer bazı programlardan ayıran bir özelikte oyunlardaki ekran videosunu almasıdır. Ve bu özelliği ile kullanıcılara gelişmiş seçenekler sunuyor. Kayıt esnasında FPS değerleri de anlık olarak görüntülenebiliyor. Destek bakımından hem DirectX hemde OpenGL mevcut.

Format Belirleme

Ekran videosu almak için kullanılacak bandicam programı ile ses frekansı, bitrate, FPS, video formatı ve daha fazla niteliği belirleyebilirsiniz.

Alternatif Olarak Ekran Görüntüsü de Alınabilir

Ekran videosu kaydetmesi yanı sıra program yardımı ile ekran görüntüsü alma olanağıda mevcut. Bu görüntüler JPG, PNG ve BPM formatında. Bazı kullanıcılar bandicam programını sadece bu özelliğinden ötürü kullanıyor.

Türkçe Dil Seçeneği

Türkçe dil seçeneği ile rakip yazılımların adeta önüne geçilmiş durumda. Bandicam programı içerisinde yer almakta olan kısayolları basit bir biçimde düzene sokabilir ve klavye üzerinden sadece tek bir tuş ile ekran görüntüsü veya ekran videosu kaydedebilirsiniz. Ücret talep eden bir yazılım çeşidi olsa da kullanıcılar ücretli üyeliğe geçiş yapmadan maksimum on dakikaya kadar video kaydı sağlayabiliyor. Ama maalesef alınan videolarda yazılımın site adresi mevcut.