Bilgisayarınız Aygıtı Çalıştırmıyorsa Ne Yapmalısınız?

Paylaş!

Kullandığınız bilgisayar bozulmuş hissini size uyandırdığında aklınıza bilgisayarınız aygıtı çalıştırmıyorsa ne yapmalısınız? Sorusu gelmelidir. Bilgisayarın içerisinde oldukça küçük aygıtlar vardır. Aynı zamanda kolay bozulabilecek aygıtlarda bulunabilir. Bundan dolayı ani çarpma ve darp uygulamalarında bozulma gösterebilir. Öncelikle buna dikkat etmeniz gerekir. Dizüstü bilgisayarınız var ise ani hareketlerden kaçınmanız gerekecektir. Eğer dizüstü bilgisayarınızın bir aygıtının bozulduğunu düşünüyorsanız ilk öncelikle servisi arayıp bilgi almanız gerekir. Garantisi hala var ise bilgisayarın içini açmadan direk olarak servise götürmeniz lazımdır. Acil bir durum var ise ve anlamıyorsanız en yakın servise başvurmanız gerekir.

Ekran Kartı Aygıtı Çalışmıyorsa Ne Yapmalısınız?

Bilgisayarın içerisinde ilk önce bakmanız gereken aygıt olarak bilinir. Tamamen görüntü ile alakalı olan bu aygıtta bozulma belirtilerini anlamanız gerekir. Bozulma belirtileri ise açılma süresince ve sonrasında ses gelmesi, ekranda renklerin birbiri içine girmesi ve ekrana görüntü gelmemesi sıkıntıları ile karşılaşacaksınız. Sorunu bulmanız sizi büyük bir yükten kurtaracaktır. Daha sonrasında servis ile görüşebilirsiniz. Kendiniz tamir etmek isterseniz ekran kartını söküp içini açmanız gerekmektedir. Daha sonrasında ise elinizde termal macun bulunması gerekir. Termal macunu ekran kartının içine yedirmeniz sıkıntıları ortadan kaldıracaktır.

Anakart Aygıtının Bozuk Olduğunu Anlama

Anakart bilgisayarın temeli olarak nitelendirilir. CD rom ve fan harici şeylerin çoğunluğu anakart üzerinde bulunur. Bütün aygıtların toplandığı yer olarak bilinir. Anakart bozulduğu zaman bilgisayar tamamen arızalı duruma gelecektir. Anakarta gelene kadar ekran kartı, ram, işlemci gibi birçok arızaları kontrol etmeniz gerekir. Bunların üzerinde sıkıntı çıkmaz ise anakart yanmış olabilir. Kolay bir yapım aşaması geçirmeyen bu aygıt için yenisi ile değişiklik veya uğraş sonucunda tamir yapılabilir. Sonrasında arızalı bulunup giderilecektir.