Youtube’a Video Nasıl Yüklenir?

Paylaş!

Youtube, 2005 yılında You ve Tube kelimelerinin birleşiminden adını alarak açılmıştır. 2006 yılında ise Google tarafından satın alınmıştır. Youtube’ta günlük olarak 70.000 adet yeni video eklenmekte olup 100 milyona yakın izlenme sayısı meydana gelmektedir. Youtube, birçok kişinin popüler olmasını da sağlamıştır. Mesela, başarılı genç sanatçılar özellikle müzik dünyasında adından söz ettirebilmek için çalışmalarını Youtube üzerinden bütün dünyadaki insanlara açık şekilde izlenmeye sunmaktadır. Bu da genç sanatçıların daha kolay bir şekilde ünlü olmasını sağlamaktadır. Bu konuda youtube’a video nasıl yüklenir? Sorusuna baktığımızda bir üyelik alınarak kolayca video yükleme yapılabilir.

Youtube’a Video Yükleme

Youtube, video içerikleri anlamında diğer sosyal medya uygulamalarından son derece farklı bir uygulamadır. Youtube’a video yüklemek için sırasıyla şu işlemler gerçekleştirilir; önce Youtube hesabından oturum açılmalıdır. Daha sonra Youtube’un üst kısmında bulunan yükle linki tıklanmalıdır. Bu linkten sonra yüklenecek olan video seçilmelidir. Bundan sonra başlık ve bir açıklama girilmelidir. Daha sonra yayınla seçeneğine tıklanarak bitti seçeneği işaretlenip yükleme işlemi tamamlanır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta yayınla tıklanmadan önce bitti denilir ise diğer kişiler tarafından yüklenen video izlenemez. Bu videonun herkes tarafından görüntülenebilmesi için yayınla kısmına mutlaka tıklanmalıdır.

Youtube’da Gizlilik

Video yüklenirken gizlilik ayarları yapılarak videonun hangi kitlelere ulaşacağı ayarlanabilir. Video yüklenirken temel bilgiler ayarında bu bilgiler üzerinden düzenleme yapılabilir veya video gizlilik ayarları kullanılarak gizli veya liste dışı seçeneğinden birisi seçilerek bu ayarlara erişilebilir. Cep telefonundan ise bu ayarları yapmak için ayarlar kısmından gizlilik ayarları gerçekleştirilebilir. Herkese açık hale getirilen videonun yayınlanma tarihi ve izlenme sayısı Pasifik standart saatine göre tespit edilmektedir. Herkese açık bir video için yükleme şekli ve yayın planı bu saat dilimine göre gerçekleştirilmelidir.