Sürücüler Nasıl Yüklenir?

Paylaş!

Sürücü yani bilgisayar dilinde Driver adı verdiğimiz bilgisayarın çalışması için gerekli olan yazılımlara verilen isimdir. Geniş ve daha kapsamlı bir tanım yapacak olursak eğer bilgisayara ait donanım bileşenlerinin bilgisayarımızın işletim sistemine tanıtılması için kullanılan yazılımlara verdiğimiz genel bir isimdir. Bilgisayarımızı tam bir verim alarak kullanmak istiyorsak eğer bu sürücüleri yüklememiz zorunludur. Peki, bu sürücüler nasıl yüklenir? İlk önce belirtmek gerekiyor ki Windows 10 işletim sistemine sahip olan bilgisayarlar internet bağlantılarını kullanarak sürücülerini kendileri yükleyebilmektedir.

Adım 1

Masaüstünüz de bulunan BİLGİSAYARIM simgesine sağ tıklayarak özellikler seçeneğine tıklayın.

Adım 2

Karşınıza çıkan menüde aygıt yöneticisini seçeceksiniz. Aygıt yöneticisin de yüklü olmayan sürücüleriniz ünlem işareti ile belirtilecektir.

Adım 3

Sarı ünlem işaretine tıklayıp sürücüyü yükle seçeneğine tıklıyoruz. Bilgisayarınızı satın alırken zaten sürücü dosyalarınız sizlere CD veya USB içerisinde teslim edilmiş olacaktır. Fakat teslim edilmediyse veya kaybettiyseniz sürücülerinizi tek tek internetten indirerek de yüklemeniz mümkündür.

Adım 4

Eğer internet bağlantınız var ise Güncel Sürücü Yazılımını Otomatik Olarak Ara seçeneğine tıkladığınız da bilgisayarınız internet bağlantısını kullanarak kendi sürücülerini bulup yükleyecek veya güncelleyecektir.

Adım 5

İnternet bağlantınız yok ise ikinci seçenek olan Sürücü Yazılımı İçin Bilgisayarımı Tara seçeneğine tıkladığınız takdir de karşınıza açılan pencerede göz at butonuna tıklayarak daha önceden indirdiğiniz veya bilgisayarınıza taktığınız USB ya da CD’nizin yolunu yazarak sürücü dosyalarınıza ulaşabilirsiniz.

İleri butonuna tıkladığınız takdir de sürücüleriniz işletim sisteminize tanıtılacaktır ve sorunsuz olarak tüm cihazlarınızı kullanabiliyor olacaksınız.