Bilgisayarınızın Donmasını Nasıl Engellersiniz?

Paylaş!

Sürekli elimizin altında var olan bilgisayarlar zaman zaman bakıma ihtiyaç duyarken, bazen de çalışmalarını yavaşlatarak canımızı sıkarlar. Aslında nedenini bildikten sonra kesinlikle çözüme daha kolay ulaşılacaktır. Kullanıcıların farkında olmadan virüs problemini doğurması, bilgisayarın fazla yer kaplayan programlara boğulması gibi temel sorunlar yavaşlama oluşturan temel nedenler olarak sayılabilir. Bilgisayarınızın donmasını nasıl engellersiniz sorusu bu noktada cevap aranır bir hal almaya başlamaktadır.

Bilgisayar Neden Donar?

Bilgisayar donmalarında sıklıkla görülen ve ilk şüphe oluşturan başlık virüslerdir. Çeşitli amaçlara hizmet etmek için tasarlanan virüsler bilgisayarınızı yavaşlatmak, kişisel verilerinizi ele geçirmek hatta bilgisayarını çökertme amacı bile taşıyabilmektedir. Bir diğer seçenek ise bilgisayarınızda kurulan programlarda zaman zaman çakışma yaşanmasıdır. Aynı programların benzer sistem dosyalarını çalıştırmayı denemesi sebebiyle bilgisayarınız yavaşlamayı seçmiş olabilir. Bu problem giderilmediği müddetçe bu yavaşlatma süreci uzun zamana yayılabilir. Bazen de bilgisayarınızın işletim sistemi gereği kullandığı programların yüksek CPU içermesi de bellek tüketiminden dolayı yavaşlama sorununu beraberinde getirecektir. Çünkü diğer işlemler için yeterli güç kalmadığından dolayı hata vermeye başlayacaktır.

Bilgisayarda Donma Problemi Nasıl Giderilir?

Eğer sayılan sebeplerden bir ya da birkaçından şüpheleniyorsanız izlemeniz gereken yollar bu durumdan hareketle açıklanabilir. Virüsten kaynaklanan bir sorun ise bilgisayarınızı güvenli moda alarak ve güvenilir bir kaç program ile virüs taraması yapmak sorunu çözecektir. Şüpheleriniz programların çakışmasından kaynaklandığı yönünde ise tüm programlarınızı denetleme masasından denetlemeniz tavsiye edilir. CPU’su yüksek işlemlerin yavaşlatmaya sebep olduğunu düşünüyorsanız da yapmanız gereken görev yöneticisine gelmek ve yavaşlatan programı kapatmaktır. Bunların haricinde meydana gelebilecek sistemsel hataları onarmaya çalışırken daha çok zarar verme ihtimaliniz bulunduğundan bilgisayarınızı teknik servise götürmeniz daha doğru olacaktır.