Diski Biçimlendir Uyarısı Nedir?

Paylaş!

Herhangi bir cihazı bilgisayarınıza taktığınızda diski kullanmanıza engel olan bir uyarı mesajı ile karşılaşabilirsiniz. Bu mesaj genelde “Sürücü x’de bulunan diski kullanmak için biçimlendirmeniz gerekiyor” anlamına gelir. Önünüze çıkan iki seçenekten birincisi iptal, ikincisi ise tamam anlamına gelir. Bu durumda diskinizin okunmadığı ve bunu oluşturan sorundan dolayı önerilen seçeneklerden birisini seçerek çözüme katkı sağlamanız beklenir. Farkı ve kötü sonuçlara neden olabilecek diski biçimlendir uyarısı nedir ve nasıl çözülür sorusunun cevabı ile bilgisayarınıza zarar vermeden sorunu çözmeniz mümkün hale gelecektir.

Diski Biçimlendir Uyarısı Nasıl Giderilir?

Diski biçimlendir uyarısı aldığınızda öncelikle okutmayı denediğiniz diskin direkt bilgisayara bağlı bir USB girişine bağlı olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Çıkan uyarıya iptal denmesi gerekir. Ardından start düğmesine tıklayınız. Bilgisayarım seçeneğine geliniz. Mesaj sırasında çıkan sürücü harfinin üzerine tıklayınız. Bu sizin hafıza cihazınızı okumaya çalışan sürücünün olduğu kısımdır. Buradan dosyalarınızı görebiliyor ve erişim sağlayabiliyorsanız içindeki tüm verileri bilgisayara kopyalayarak yedekleme işlemini yapmalısınız. Yedeklemenin yapıldığından emin olduktan sonra ise belleği biçimlendiriniz ve dosyalarınızı sürücüye tekrar kopyalayınız. İşlem basamaklarının ardından bilgisayarınız aynı uyarıyı vermeden hafıza cihazınızı açma işlemini onaylayacaktır. Eğer uyarı hala devam ediyorsa muhtemelen kartınız düzgün çalışmıyordur. Bu nedenle sorundan emin olmak için farklı bir kart okuyucu denemeniz önerilir.

Diski Biçimlendirme İşlemi Onaylanırsa Ne Olur?

Diski biçimlendirme uyarısı ekrana ilk kez geldiğinde bazı kişiler önerilen seçenek olan diski biçimlendirmeyi onaylayabilirler. Bu durumda karşılaşacağınız şey içindeki tüm verileri kaybettiğiniz bir hafıza cihazı olacaktır. Çünkü yedekleme işlemine fırsat vermeden onayınız ile birlikte diskinize format işlemi uygulanacak ve verilerinizin tamamı silinse bile disk sorununuz kesinlikle çözülecektir.