Apple’dan İstifa

Paylaş!

Apple’dan İstifa. Son zamanlarda kazançları ile ön plana gelen yöneticilerden bir tanesi olan Apple’ın tepe ismi Angela Ahrendts’ten istifa haberi geldi. Daha önce de Burberry’in Ceo’su iken aniden istifa ederek Apple markasına yönetici olarak gelen Angela’nın kariyerine neden son vermek istediği ise oldukça fazla merak edildi.

Tepe İsim İstifası

Angela Ahrendts 2014 senesinde Burberry’de görevine devam ederken aniden ciddi bir teklif almıştı. Teklifi götüren şirket ise Apple olarak açıklandı. Ardından perakende birimine yöneticilik yapma fikrini kabul eden Ahrendts’in aldığı maaş şirketin CEO’su olan Tim Cook’tan 11 milyon dolar daha fazla olacağı için transfer sırasında oldukça fazla dikkat çekmişti.

Bu şekilde iddialı bir giriş ve ödeme ile başlayan bu çalışma serüveninin kısa süre sonra istifa ile sonlanacağı haberi ortaya atıldı. İddiaların sadece söylenti olmadığı ve sadece 2 ay sonra şirketten ayrılacağı ortaya çıktı. 5 yılsonunda toplamda 170 milyon dolardan fazla para kazandığı bilinen yöneticinin ilk yıllarından itibaren başarılı bir şekilde görevini yerine getirdiği biliniyor.

5 yılın sonunda mağaza sayısında büyük oranda bir artış sağlanmasına katkısı olan yöneticinin %25 oranında artış elde ettiği biliniyor. 2018 yılında meydana gelen düşüşten ise sorumlu tutulan kişiler arasında sık sık isminin duyulması da bu istifanın arkasında var olan nedenlerden bir tanesi olarak yorumlandı.

Aldığı parala ile adından söz ettiren Ahrendts’in 2018 yılı toplamında kazandığı paranın 26.5 milyon dolar olduğu biliniyor. CEO olan Tim Cook’un ise 15.6 milyon dolar civarında bir rakam kazancının olduğu düşünülüyor. Bundan dolayı da bir takım sorunların olabileceği konuşuluyor.

İstifaden sonra ne yapacağı konusunda sorulan sorulara ise net bir açıklama yapmaktan kaçınan ünlü yönetici yeni bir alana yönelmek istediğini ve yeni bir şey denemek gibi bir isteğinin olduğunu söyleyerek cevap verdi.

Konu hakkında bir başka bakış açısına göre ise Apple’ın 2018 yılındaki başarı grafiğinin düşmesinden sorumlu tutulduğu için istifa etmek istediği yönünde oldu. Bu durumun kariyerini etkilememesi için ayrıldığını düşünenler de az sayıda değildi.