Instagram’da Sahte Hesap Nasıl Anlaşılır?

Paylaş!

Günümüz dünyasının ayrılmaz parçalarından birisi olan sosyal medya instagram uygulaması ile insanlara daha da çok kitleye ulaşma imkânı sağlamıştır. Resimler paylaşarak ve etiketler sağlayarak tüm dünya üzerindeki paylaşımları görmek ve gizlilik ayarlarına bağlı olarak sizin resimlerinize de tüm dünya üzerindeki kullanıcıların ulaşmasını başarmak oldukça kolay hale gelmiştir. Bu durum her alanda olduğu gibi instagram alanında da sahte hesapların açılmasına neden olmuştur. Bu sebeple ınstagram’da sahte hesap nasıl anlaşılır? Sorusuna cevap verebilmek ve dikkatli bir kullanıcı olmak yararlı olacaktır.

Sahte Hesabı Google’da Aratmak

Size gelen takip isteğini veya kişisel mesaj yolu ile iletişime geçen kişiyi sahte veya gerçek bir hesap olup olmaması durumuna göre değerlendirmek gerekir. Kişisel resim ve bilgilerinizin art niyetli kişilerin eline geçmemesi için bilinmesi gereken en temel yollardan birisi google’dan görsel tarama yapmaktır. Profildeki resmi indirmek ve ardından google image veya görseller sekmesinden aratmanız daha önce kullanılmış olması halinde size resmin sahte olup olmadığını anlamanızda kolaylık tanıyacaktır. Resim daha önce birisi tarafından yüklenmiş veya kullanmış ise size çıkan linkler ile google yardımcı olacaktır.

Paylaşımların Sayısı

Sahte bir hesapta paylaşılan resimler genel anlamda az veya dar alanda bilgi sağlayan resimlerdir. Bunu sebebi sahte hesabı yöneten kişinin fazla veya abartı kareler paylaşması halinde sahte olduğu yönünde şüphe doğurmak istememesidir. Bu durum da sahte hesapları anlamak için bir başka pratik değerlendirme yoludur.

Bilgilerin Örtüşmemesi

Hesabın belli alanlarında yazan bilgilerin kişilerin paylaşımları ile alakalı olmaması halinde de sahte hesap olma ihtimali gözünüze çarpmalıdır. Mezuniyet bilgisi ile yaş detaylarının mantık hatası doğuruyor olması en çok karşılaşılan açıklardan biridir.