BİP Acil Durum Butonu Nedir? Ne İşe Yarar?

Paylaş!

Son zamanlarda yaşanan depremler, acil durumlarda nasıl iletişim kurulabileceği konusunda endişeye sebep oldu. Acil durum esnasında yaşanan iletişim kanallarında ki kopukluklar, bu endişenin daha da artmasına neden oldu. Turkcell, tehlikeli ve acil durumlarda iletişimin sağlanabilmesi için, BİP acil durum butonu adı verilen yeni bir özellik çıkardı. Peki, bip acil durum butonu nedir? Ne işe yarar? Tüm detayları bu yazımızda derledik.

BİP Acil Durum Butonu Nedir?

Turkcell’in anlık mesajlaşma uygulaması olan BİP’te bulunan acil durum butonu, sıkıntılı anlarda ve acil durumlarda iletişimin sağlanmasını hedeflemektedir. İos’larda ve Android’lerde bulunan acil durum butonu, kırmızı renkli bir buton olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu butona tıklandığı zaman, acil durum sayfası otomatik olarak açılmaktadır. Acil bir durumda, iletişim sağlamanız gereken 10 kişiyi acil durum kişisi olarak ekleyebilirsiniz. Tehlike esnasında, eklediğiniz kişilere güvende olup olmadığınız konusunda bilgi verebilirsiniz.

BİP Acil Durum Butonu Ne İşe Yaramaktadır?

BİP acil durum butonu, deprem, yangın, sel gibi doğal afetlerde ya da tehlikeli durum ve kazalarda durumunuz hakkında bilgi verebilmenizi sağlamaktadır. Bu uygulama sayesinde acil durum kişisi olarak belirlediğiniz kişiler ile tehlikeli durumlar esnasında iletişim kurabilirsiniz. Güvendeyim butonuna basarsanız, güvende olduğunuz bilgisi kişilerinize iletilmektedir.

Acil durum bildir butonu ise, yardıma ihtiyaç duyduğunuzu karşı tarafa iletir. Eğer acil durum bildir butonuna basarsanız, bulunduğunuz yerin koordinatları, acil durum kişilerinize anında gönderilir. Acil durum kişileriniz BİP kullanıcısı olmasa bile, iletileriniz kişilerinize SMS olarak gönderilmektedir.

BİP Acil Durum Butonu Nasıl Kurulur?

BİP uygulamasında, mesajlar sekmesi içinde bulunan kırmızı buton acil durum butonudur. Bu butona tıklandığı zaman, otomatik olarak acil durum sayfası açılmaktadır. Acil durum sayfasının üst kısmında, 155 polis, 112 acil gibi önemli numaralar yer almaktadır. Acil durumlar esnasında, bu numaralara tıklayarak kolayca arama yapabilirsiniz. Acil durum kişisi ekle butonundan, kişilerinizi ekleyebilirsiniz.

Rehberinizden seçeceğiniz 10 kişi, sizin acil durum kişileriniz olarak kaydedilmektedir. Bu kişileri, dilediğiniz zaman acil durum listenizden çıkarabilirsiniz. Acil bir durum esnasında mesajınız, listeye eklediğiniz kişilere BİP mesajı ve SMS mesajı olarak iletilmektedir.